Politický prehľad #13

Ak to pôjde s udalosťami takto ďalej, pojem uhorková sezóna sa zrejme vytratí.

Stiahnuté testy aj prvá vakcína

Vo Veľkej Británii museli stiahnuť 750.000 testov na COVID 19, lebo vraj neboli bezpečné. Na opačnej strane barikády Rusko ohlásilo ako prvé vakcínu proti tomuto ochoreniu. Hlasy zo západu hovoria tiež o nebezpečnosti. Čo iné by po tej očierňujúcej dlhoročnej kampani aj mali povedať? Stali sa obeťou vlastnej propagandy, ktorá im nedovoľuje priznať úspech súpera. Ak niekto nevie priznať úspech súpera, je na ceste k prehre.

Bielorusi si berú príklad z Ukrajiny

Lukašenko nie je síce žiaden osvietený politik, ale na druhej strane si Bielorusi možno až príliš berú príklad z Ukrajiny. V tomto ohľade je však zaujímavé jeho vyhlásenie, že protesty sú organizované z Čiech, Poľska a Británie. Toto obvinenie rozoberali v Rádiožurnále Českého rozhlasu s bývalým kariérnym diplomatom. Ten sa nám rozrečnil a povedal, že protesty sú síce živelné, ale samotné Česko v minulosti vytvorilo diverznú skupinu, ktorá priamo podporovala rast protestného podhubia. V reči diplomata, šírenie demokratických hodnôt. (O veci hovorí cca od 18-tej minúty záznamu.)

Pozoruhodné je, že takúto činnosť vyvíja malý štát, ako je Česko. A ešte pozoruhodnejšie je, že si to diplomat dovolil povedať na plné ústa. Veci sa majú ale tak, že podobné aktivity vykonávajú najmä veľmoci, len vždy cez prostredníkov, aby čo najviac zahmlili okolnosti. Rovnako je známe, že diplomacia je predĺženou rukou spravodajských služieb.

Tak ako tak, nechápem, prečo sa médiá, mimovládky a rôzni lovci konšpirátorov snažia tak horlivo presviedčať ľudí, že podobné protesty, majdany a arabské povstania sú živelné. Na zamyslenie a ďalšiu analýzu je, prečo bola táto informácia pripustená do verejnoprávneho média.

Ešte jedna vec stojí za zmienku. Prečo sa volieb nezúčastnili zahraniční pozorovatelia zo západných krajín alebo OBSE? Bielorusku médiá vyčítajú, že tam žiadni pozorovatelia neboli. Prečo neboli? Na parlamentných voľbách v roku 2019 boli, mimo iného aj poslanci zo Slovenska. Pokiaľ mám správne informácie, tak teraz Bielorusko pozorovateľov pozvalo síce neskôr než je obvyklé, ale nik sa neunúval. Prečo, ak majú všetci zrazu tak veľmi na srdci osud bieloruskej demokracie? Aj takto sa legitimizujú protesty zvonka, neposlaním pozorovateľov.

Výbuch v Bejrúte

Podobne ako v Bielorusku, aj tu ide o silné mlženie a rovnakú snahu o majdanizáciu spoločnosti. Protestujúcim, ktorý prišli o časť mesta, nenapadlo nič lepšie, ako podpáliť ten zvyšok, ktorý zostal. Ak nie podpáliť, tak naopak v petícii žiadajú, ako velenie nad Libanonom prevzalo Francúzsko. To Francúzsko, ktoré má na Blízkom východe bohatú koloniálnu minulosť.

NATO je skutočne v stave mozgovej smrti

Roztržky dvoch členov tejto aliancie (Turecka a Grécka) sa vlečú už dlhšie. Tentoraz to proti sebe skúšajú Rhodose. Na pomoc Grécku tentoraz prišla už aj francúzska flotila. Erdogan sa teraz vyhráža, že na prieskum zemného plynu má právo a akékoľvek obmedzenie bude opätované odvetou.

Hádajú sa aj inde a Pompeo je na obchodnej ceste

Americký minister zahraničných vecí je na Tour je Eastern Europe. Začal v Čechách, kde prišiel strašiť Ruskom a Čínou. Nepochodil, Babiš mu odkázal, že vojakov nepotrebuje, ani s ním nechce dostavať elektráreň Dukovany. Zeman mu zasa odpovedal, že spájať s Čínou a Ruskom by sa mali naopak Američania.

V Maďarsku na to idú ako vždy lišiacky. Atómovú elektráreň im síce stavajú Rusi, ale Pompeo predal Maďarom rakety za miliardu. Svetová politika nikdy nie je čierno-biela.

Na tomto pozadí sme ako štát ani my nechceli stáť bokom, keďže nás Pompeo pri návšteve vynechal, nuž sa našli iniciatívni blbci, ktorí proaktívne vyhostili ruských diplomatov. Americká strana zareagovala okamžitou pochvalou. Nie je známe, či sme za tento počin dostali aj maškrtu, ako sa to robí pri výcviku psíkov. Skôr si budeme ako odmenu musieť dokúpiť ešte zopár vrtulníkov. Naša „iniciatívnosť“ ale pokračuje. Náš minister zahraničných vecí nazýva udalosti v Bielorusku ako neprípustné. A čo takto rabovanie v Chicagu, protesty Black Lives Matter alebo Žlté vesty vo Francúzsku. Tie prípustné sú?

Celá zahranično-politická eskapáda má však plynulé pokračovanie v Nemecku, ktorému sa USA vyhrážajú sankciami za ropovod Nord Stream 2. Aj tu ide o partnerov NATO. Z týchto všetkých udalostí je teda zrejmé, že zahraničná cesta Pompea bola hlavne obchodnou. V žiadnom prípade priateľskou, ako by sa podľa oficiálnych úsmevov a fotiek mohlo niekomu zdať.

Žiadne myšlienky, len potácanie sa

Hovorím o strane Andreja Kisku Za ľudí, ktorá úspešne začala svoj rozpad. Jednak odchodom samotného Kisku, ktorý sa týmto stiahol z politiky, ale hlavne konaním Remišovej, ktorá síce vyhrala predsedníctvo strany, ale okamžite nato vyvolala dve vlny rebélie.

Keď som si pozrel počty, na základe ktorých Remišová vyhrala vnútrostranícke voľby, vyšlo mi, že Za ľudí má cca 109 členov. To je mikrostrana a na mieste je otázka, koho záujmy bude hájiť takýto malý okruh ľudí.

Zaujímavé porozovanie som ale videl na internete. Hovorilo o tom, že tieto ministrany nie sú podstatné, pretože v každej z nich je nejakou formou infiltrované KDH. Uvidíme, či sa budúcnosti potvrdí.

Odročený Kočner. Nie o pár dní, ale o celý mesiac.

Konečný rozsudok vo veci vraždy novinára a jeho snúbenice presunuli na začiatok septembra. Na moment po tomto ohlásení zavládlo hrobové mediálne ticho. Len postupne sa novinári pozviechali a začali písať neurčité komentáre, že to netreba unáhliť a pod.

Už samotné odročenie je podozrivé. Keď je na takúto dlhú dobu, o to viac. Ako vždy, aj tu sa hrá o čas. Buď čas na to, aby sa našlo ešte niečo nové alebo naopak, aby sa pripravila nabudená verejnosť na kompletnú zmenu kurzu a oslobodenie Kočnera.

Výpredaj štátu pokračuje

Potom, ako Sulík odpredal energetiku Nemcom a obhajuje sa záujmom zahraničného investora utajiť zmluvu tu máme Hegera, ktorého poradca veselo podniká so štátom a ponúka právne služby. Lenže trafená hus zagágala, Tipos sa obraňuje, že šetrí peniaze, lebo terajšia zmluva je lacnejšia ako doterajšie. Už ale nepovie, že daný poradca-právnik má podobné zmluvy naprieč rôznymi rezortami.

Príklad zo Sulíka si zobrala aj Remišová a jej nové ministerstvo. Vzdáva sa nápadu, aby strategickú informačnú infraštruktúru vybudoval a vlastnil štát. Vraj to nedoporučuje ani EÚ, lebo to podľa nej znižuje hospodársku súťaž. Tento verklík by si už konečne mohli odpustiť, u nás žiadna hospodárska súťaž neexistuje. Náš telekomunikačný trh je pokrytý troma nadnárodnými korporáciami, zvyšok sú malé podniky, ktoré ledva bojujú o svoje miesto pod slnkom. Hospodárska súťaž – nula. Konkrétny príklad? Mám najnižší paušál v O2 s neobmedzenými volaniami a sms. Volali mi z Telekomu, že mi dajú o euro lacnejší, pritom s obmedzenými minútami a ešte k tomu s dvojročnou viazanosťou. Tak tomu hovorím hospodárska súťaž ako hrom!

Ak je digitalizácia a informatizácia budúcnosťou pre nové hospodárstvo, potom nerozumiem, prečo si štát nechce ponechať hlavné slovo v tom najdôležitejšom, chrtovej kosti. Na nej nech potom pokojne podnikajú súkromníci, ale štát sa jednoducho nemôže zbaviť všetkého a nechať o všetkom rozhodovať súkromníkov. Teda v našom prevedení, zahraničné koncerny.

Vládny fond pomoci je ďalšou vizitkou premiéra

Fond od samotného začiatku sprevádzajú čudné správy. Väčšina prostriedkov v ňom nie je od politikov, ale od jedného milionára. Je tam vyzbieraných cez 600.000 Eur, vyplatený zatiaľ ani cent. Samotné dary od politikov z mesiaca na mesiac vytrvalo klesajú. Nedomyslenú marketingovú akciu preto premiér hodil na občianske združenie Ľudia ľuďom. Štátne peniaze teda nakoniec bude spravovať jedna mimovládka a o finančnej pomoci rozhoduje kde-kto. Od starostov, cez poslancov až po farárov. Smrdí to volebnou korupciou, ktorú premiér po toľkých kiksoch bude evidentne potrebovať.

Foto: Lukas z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *