Politický prehľad #14

Navonok sa môže zdať, že sa deje veľmi veľa vecí, ale možno je opak pravdou. Veľa z tých udalostí sú len pokračovaním dávno rozbehnutých dejov.

Čím novší a nebezpečnejší jed, tým vyššia šanca na prežitie

Pri Navaľnom je viac než jasné, odkiaľ vietor fúka. USA sa vyjadrili, že uvalia embargo na nemecký prístav používaný pri výstavbe Nord Streamu. Nemecko proti tomu ostro protestovalo, nuž vytiahli novičok a večného martýra Navaľného. Po vypuknutí kauzy bolo poučné sledovať vyjadrenia nemeckých politikov, časť z nich začala hovoriť o zrušení plynovodu 100 kilometrov pred jeho dokončením.

Korunu tomu celému nasadil nemecký Zeit, ktorý priniesol informáciu, že otrava prebehla s najnovšou verziou novičoku, ktorý je ešte nebezpečnejší ako ten predošlý. Zrejme preto prežil aj Skripaľ aj Navaľnyj.

Istý súvis s touto fraškou majú aj masové protesty v Berlíne. Keď dokázali zmobilizovať dostatok ľudí, polícia ich zakázala. Krátko nato však zákaz zrušil nemecký súd. Podotýkam, že nejde o čisto nemecké protesty, účastníci aj rečníci tam boli z celého sveta (napr. Robert F. Kennedy Jr.).

Ďalšie pokračovanie má kauza na nemeckej politickej scéne, kde možno pozorovať boj o nezávislosť od USA. Politici z východného Nemecka začínajú robiť opozíciu voči hlasom, ktoré kvôli Navaľnému požadujú zastavenie výstavby plynovodu. Naopak, požadujú pokračovanie prác a jeho dokončenie.

A čo protesty u nás?

Sú vo veľmi skromných počtoch, ale napriek tomu krásne ukazujú mentalitu vládnej moci aj úradníkov. Pekne sa predviedol riaditeľ múzea SNP Mičev, ktorý kádroval protestujúcich na námestí, resp. ich odbíjal nezmyselnými argumentami. Tento úradník sám koketoval s politikou, to mu zrejme dalo guráž mať patent na SNP. Čaputovú vypískali už po druhý krát, znovu pre to isté.

Naveľa sa zmobilizovali odborové organizácie, ktoré sa okamžite stali terčom podprahových útokov médií. Tie začali vytvárať dojem, že KOZ je len jedna organizácia. Šikovne toto bohapusté tvrdenie schovali za skratku, ktorá v skutočnosti znamená Konfederácia odborových zväzov. Ide o strešnú organizáciu mnohých jednotlivých odborov, od robotníkov, cez hasičov, chemikov, vojakov, lesníkov, baníkov, peňažníkov, potravinárov… ani netreba ďalej pokračovať, kompletný zoznam organizácií, ktoré KOZ zastrešuje je tu. Ak teda médiá alebo minister práce tvrdia, že KOZ je jedna organizácia a treba ju doplniť o ďalšie, je to pokútne tvrdenie. Ukazuje pozíciu ministra, ktorý sa snaží rozriediť protestné hlasy a úpadok médií, ktoré nevedia, alebo horšie, nechcú preložiť jednu jednoduchú skratku.

Odpor napriek tomu pokračuje na osobnej aj masovej úrovni. Od ministrov a riaditeľov sa odvracajú ich spolupracovníci, naposledy dala výpoveď podpredsedníčka Štátnych hmotných rezerv. Vo väčšom meradle sa včera protestovalo proti ministerskému diletantizmu v Poprade, kde ľudia ukázali, čo si myslia o zlom riadení. Pozitívne je, že protest sa konal napriek tomu, že daný dosadený riaditeľ medzičasom odstúpil.

Otvorene protestuje napríklad aj Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva. Požaduje jednoduchú a logickú vec, rozdelenie informovania o potvrdených prípadoch nakazených od pozitívne testovaných prípadov. Realita? Denná tlač nás denne ovlažuje novým a novým rekordom a spôsobí tým presný opak želaného. Ľudia sa pre znechutenie a neustále mediálne dráždenie vykašlú na posledné zvyšky zodpovednosti aj rozumné hygienické opatrenia. Skúste niekomu pol roka púšťať jednu a tú istú pesničku. Znenávidí ju a možno pôjde aj osobne vynadať jej spevákovi. Ak ho rovno nezbije…

Smrť Slováka v Belgicku a Sagan

Obe tieto udalosti majú podľa mňa súvis. Vyšetrovanie pomaly postupuje, naopak reakcie našich predstaviteľov sú vlažné a váhavé, nie je v nich ani štipka rozhodnosti. Keď už bol hnev ľudí neudržateľný, až vtedy navrhla Čaputová, aby sa vyšetrovania zúčastnil človek od nás. Až jeden, aby sa nepovedalo. Médiá dokončujú masírku v zmysle, aké zvrchované právo Belgicka nášho vyšetrovateľa prijať alebo odmietnuť. Nie, že to mali naši predstavitelia navrhnúť omnoho skôr.

Krátko nato prišiel na Tour de France Sagan o body (skrz Belgičana van Aerta) a porotcovia to komentovali tak, že trest môžu ešte násobne sprísniť. To je jasné naznačenie, že sa nemá sťažovať. Napriek tomu sa Peter vyjadril na mikrofón dostatočne – nikto sa ho na nič nepýtal, nikto ho nekonfrontoval ani mu nedal možnosť obhájiť sa, rozhodnutie ale napriek tomu prijíma. Má môj obdiv, že toto vyhlásenie do médií dostal, len som si neni celkom istý, či ho pochopila aj bežná verejnosť. Tour de France už v roku 2015 zmenila kvôli Saganovi vlastné pravidlá. Keď to už nejde zmenou pravidiel, tak to pôjde natvrdo?

Západ spolu s našou vládou si však nadbiehajú na hrable, súdiac podľa reakcií športových fanúšikov. Je to raz tak, ak sa na niečom vie naša krajina zjednotiť, je to šport. V diskusiách už vidno, ako to začína medzi športovými fanúšikmi vrieť. Pre náš štát bude smutným paradoxom, ak táto vláda kľakne nie kvôli diletantizmu a na základne odbornej kritiky, ale keď ju povalia fanúšikovia športu.

Sagan aj v druhom zásadnom vyhlásení trafil kliniec po hlavičke – nič nie je samozrejmé a o všetko treba bojovať. Napríklad o štát alebo o to, aby na jeho čele nestáli diletanti.

Ostatné katastrofy

Pred pol rokom, keď nastupovala táto vláda, som upozorňoval na hrozby, ktoré s ňou súvisia. Vraj som im mal dať šancu, vraj som príliš prísny alebo ten najsamozrejmejší argument týchto dní – vraj som smerák.

Odvtedy vieme, že premiér, predseda parlamentu aj minister školstva sú plagiátori. Odvtedy vieme aj to, že minister školstva (spolu so Sulíkom) nevie počítať a do nákladov na prevádzku svojho rezortu zahrnul aj peniaze z eurofondov. Nie že im zobrať diplom, ale rovno vrátiť aj na základnú školu.

Vieme aj to, že predseda parlamentu je mimoriadne vydierateľná osoba s kopou kompromitujúceho materiálu, ktorý lezie na povrch už niekoľko rokov. Tiež vieme, že sa stretol s Haščákom, aby si zabezpečil mediálnu beztrestnosť. A že z Haščáka sa stal spisovateľ.

Rovnako vieme, že premiér sa vie len vyhovárať. Posledný týždeň to robí mimoriadne obludným spôsobom pri kauze jeho miliónov v skrachovanej spoločnosti. Schválne píšem jeho miliónov, pretože prepisovanie obrovských majetkov na rodinných príslušníkov je v našich končinách ešte stále pokútna aktivita. A právom.

Počuli sme tiež ministra financií hovoriť na konci septembra, ako uvažujú nad pomocou mimoriadne ťažko postihnutému cestovnému ruchu. Na konci sezóny? Nebodaj tí odborníci, ktorých mali pred voľbami na každý prst desať?

Spomínať čiastkové vyjadrenia premiéra alebo ostatných činovníkov nemá fakticky už zmysel. Presiahli všetky pomyselné hranice a možnosti, už sa len na dne začali kopiť na jednu veľkú hromadu. Ťah je na odborníkoch a ľuďoch, či im dovolia ďalej rozkladať náš štát.

Čo bude ďalej?

Čaká sa na to, čo sa stane medzi veľmocami. Práve teraz mali v OSN prejavy Trump aj Putin, svoje inde povedal aj čínsky prezident. V USA pojde do finále boj vnútorných elít a mám svoje pochybnosti, ako to tam dopadne. Clintonová napríklad poradila Bidenovi, že má odmietnu výsledok volieb, nech bude akýkoľvek. To je mimoriadne silné vyjadrenie samo o sebe. Nič nezostal dlžný ani Trump, ktorý povedal, že nehodlá kŕmiť vojensko-priemyselný komplex ďalšími nezmyselnými vojnami.

Tunajší obdivovatelia veľmocií západného typu medzičasom zorganizovali medzi sebou súťaž o najväčšiu koninu. Najnovšie sa snažia o paušálnu kriminalizáciu komunistického obdobia našich dejín a robia to doslova fašistickým spôsobom. Príznačné je, podobné návrhy vychádzajú stále z rovnakých hláv: Dostál, Osuský či mladý a snaživý Šeliga, ktorého komunistický režim poškodil zrejme najviac. Spomeňme si aj na jeho prvú diletantskú verziu špicľovacieho zákona. Evidentne sa nepoučil, naopak, narástol mu hrebienok.

Opozícia v podobe strany Smer odpovedá vecne a väčšinou podávaním trestných oznámení či podaní na Ústavný súd. Zvyšok opozície je tradične ticho, v ĽSNS sa ozýva len ich bruselský dopisovateľ Uhrík, občas niečo napíše Radačovský.

Emócie sú tak našľahané, že si v Čechách Novotný dovolí vypustiť z úst, že smrť Babiša a Zemana by prospela českému štátu. Ten Novotný, ktorý predtým „zabil“ Bartošovú, neskôr sa urputne snažil určovať zahraničnú politiku ČR.

Vydržme do začiatku novembra a možno sa následne dočkáme novej Jalty. Revolučné pozdviženie v uliciach zmysel nemá, pretože bežných ľudí si vždy niekto osedlá a výsledok bude len horší. Miesto toho sa musia začať ozývať odborníci a konať v medziach zákona. Diletantov treba odstaviť od riadenia zákonnými prostriedkami. To však nestačí. Bude treba pracovať aj s kolektívnym vedomím, ktoré dodnes nemá spracované dejinné udalosti. Preto pre mňa nie sú podstatné predčasné voľby a ani by sme sa o ne nemali snažiť. Ak verejnosť naďalej nebude vedieť, ako sa riadiť štát a ako v ňom fungujú procesy, tie voľby nemajú žiaden rozumný zmysel.

Foto: Karolina Grabowska z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *