Hmla menom Americké prezidentské voľby

Lepšie slovo mi pri hodnotení týchto volieb nenapadlo a tá hmla je ešte k tomu každý deň hustejšia. Ale veď je jeseň a k nej predsa hmla nerozlučne patrí, nie?

Prvú vec, ktorú som si na týchto voľbách všimol, boli reakcie médií a sveta. Prehlásili Bidena za víťaza napriek tomu, že neboli spočítané hlasy a napriek tomu, že sa objavili sporné informácie. Je nemysliteľné, aby výsledok ohlasovali súkromné médiá a nie štátom ustanovená inštitúcia alebo úrad. Predstavme si, že výsledok volieb u nás nevyhlási Ústredná volebná komisia, ale povedzme denník Sme. Presne to sa stalo v USA. Je to o to komplikovanejšie, keďže ide o federáciu a voľby sú rozkúskované na jednotlivé štáty. Veľkou mierou ku chaosu prispelo napríklad korešpondenčné hlasovanie.

Podobne vtipné boli aj reakcie politikov a svetových lídrov na predbežné výsledky volieb. Niektorí začali salutovať ihneď ako to bolo možné, iní si vybrali cestu švejkovania, ako napríklad Babiš. Síce gratuloval Bidenovi, ale s trumpovskou Make-Amerika-great-again šiltovkou na hlave. Tešil sa údajne aj Šimečkov pes Bublinka. Čína nechala zareagovať iba hovorcu ministerstva zahraničných vecí a aj to v zmysle, že si počkajú na oficiálne potvrdenie volieb. Vidíte tie odtienky svetovej politiky? Niekde gratuloval samotný premiér alebo prezident a inde len hovorca nejakého ministerstva. Aj takto vyzerá reč diplomacie. Rusko reagovalo podobne a sucho konštatovalo holý fakt, že vzťahy medzi týmito veľmocami sa už viac pokaziť nedajú. A že pogratulujú tomu, koho si zvolil ľud, koho uznal protivník a koho potvrdili oficiálne úrady. Toto vyhlásenie v sebe obsahuje až 3 podmienky, pričom už teraz je jasné, že prvá je nesplniteľná. Amerika je rozdelená na polovicu, takže nový americký prezident nebude tmeliť, ale deliť, pričom je jedno, ktoré meno vyhrá.

Po tomto panoptiku blahoželaní a hádaní budúcnosti sa objavili prvé žaloby na volebné manipulácie, začalo sa s prepočítavaním hlasov a viedla sa tuhá mediálna vojna. Až taká, že médiá vypli prezidenta uprostred prejavu. Ako protiváha sa vo Washingtone uskutočnil masový protest na podporu Trumpovho hesla Make Amerika great again.

Dnes to pokračuje tým, ako vraj Trumpov tím hodil cez palubu právničku Sidney Powell, ktorá vraj prepískla obvinenia. To síce dobre znie, ale nezlučuje sa to s pravdou. Jednak časť jej slov bola prekrútená a ako vždy sa oplatí vypočuť si celú tlačovku, nielen mediálny výcuc či nebodaj len nadpisy v novinách. Druhá vec je, že od tejto právničky sa síce Trumpov tím dištancoval, ale to neznamená, že nepracuje ďalej na žalobách. Ona totiž zastupuje v sporoch o manipulácii volieb nie Trumpa, ale občanov-voličov. To je zásadný rozdiel. Spomína sa v tejto súvislosti aj slovíčko vlastizrada, spiknutie a vojenský tribunál, nie nejaký štátny súd. To už nie je súboj Trump vs. Biden, je to vyššia liga.

Medzičasom si Biden začal skladať vládu a Trump dal príkaz na začatie prevodu moci na tohoto zatiaľ stále iba kandidáta, nie potvrdeného víťaza. Oficiálny výsledok vyhlásia 14. decembra, preto volám Bidena kandidátom. Aj toto je logický krok od Trumpa, pretože by ničomu nepomohol, keby začal teraz robiť obštrukcie. Vrhol mnoho energie do žalôb, prečo by ich mal týmto kompromitovať.

Takže do oficiálneho vyhlásenie výsledku je ešte ďaleko, ešte ďalej do samotnej inaugurácie koncom januára. Dovtedy sa tu prevalí ešte mnoho kúdolov prachu aj hustých oblakov hmly. Panáčikovia na šachovnici sa napriek tomu hýbu – vidno to napríklad na správe, že televízna stanica CNN je na predaj. Je to tá stanica, ktorá bola v ťažkej opozícii voči Trumpovi.

Otriasa sa celá svetová politika, jednak kvôli kovidu, ale najmä kvôli dlhodobo neriešeným problémom. Pesimista by povedal, že preto, lebo dávno nebola vojna. Realista vo mne zas hovorí, že sa nateraz držme úradných termínov a oficiálnych vyhlásení. V slovenskom jazyku máme na to porekadlo, že žiadna kaša sa neje taká horúca, aká sa navarí. Ak už sledovať informačné zdroje, tak naozaj len tlačové konferencie a oficiálne vyhlásenia. Nikdy nie predžuté informácie vytrhnuté z úst alebo prezentované bez kontextu. Popri politikoch dnes treba sledovať pozorne už aj novinárov a rôzne organizácie. Ako píšu, čo sa pýtajú, kto ich riadi, ako konajú a hlavne, prečo sú v konkrétnych chvíľach tichúčko.

P.S.

Ešte aj tipovacie kancelárie majú viac chochmesu ako médiá a výhry budú vyplácať až po oficiálnom vyhlásení výsledkov.

Foto: Jonathan Meyer z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *