Generálny prokurátor nie je rýchla tabletka na všetko

S hrôzou sledujem tzv. grilovanie kandidátov na generálneho prokurátora.

Jednak preto, kto a ako ich griluje (ľudia typu Dostál), no najmä preto, ako sa snažia títo kandidáti zapáčiť terajšej moci. Ani jeden z nich sa pred výberovým konaním neohradil napríklad voči porušovaniu práva a Ústavy SR, ktoré sa dnes na Slovensku deje. V preklade, ani jeden sa nezastal občanov, ktorým má slúžiť. Ani jeden nebol kritický. Akoby zložili funkciu aj stavovskú česť a namiesto toho sa dočasne stali len kandidátmi.

V tomto svetle je úpne jedno, na ako mene sa dohodne vládna koalícia. Táto voľba je spolitizovaná nie kvôli politikom, ale kvôli autocenzúre samotných kandidátov. Autocentúra je novodobý spoločenský mor našej spoločnosti, postihuje novinárov, ale aj odborníkov.

Ak má byť toto to bájne kladivo na mafiu, potom sa bojím o náš štát. V zásade si ale myslím, že kladivo na mafiu ako také je mimoriadne preceňovaná záležitosť, ktorú „vyfičal“ marketingový premiér (pretože inú agendu ani nikdy nemal).
Povedzme si aj B (a C a D) – ak odstránime mafiu, čo sa stane potom? Kto vyplní to vákuum? Možnosti sú len dve –

  1. riadenie prevezmú konkurenčné oligarchické klany alebo
  2. ešte väčší a silnejší kápo zo zahraničia.

Stačí si pozrieť históriu mafie, vždy to tak bolo. Dajte mi jediný dôvod, prečo by sa to malo odrazu zmeniť jedným generálnym prokurátorom jedného malého štátu. Generálny prokurátor je len „ibák“, ktorý si šľahnete, lebo je to jednoduché a rýchle.

Nie, toto nie je obhajoba našich grázlov. Toto je konštatovanie toho, čo sa stane. Mafia nezmizne šibnutím Matovičovho prútika v celom svete a my nie sme samostatná planéta Slovensko. Kartelové dohody stále existujú, aj ostatné vraj vyspelejšie štáty majú svoje škandály. Aj tam štátnici predstupujú pred súd, ale korupcia napriek tomu neprestala existovať. Je priamo zamontovaná do spoločenského systému.

Šancu odstrániť ju má napríklad spolupráca a participatívne riadenie. To je dialóg, v ktorom sa dohodnú štátny, verejný, súkromný a občiansky sektor na spoločnom postupe. Je to spoločné riadenie, kde každý navrhuje, zodpovedá aj kontroluje vo verejnom záujme. Veď sa oni (grázli) nestratia, ak bude chýbať predošlá veta Zastavme ich bratia. Áno, je to tá najťažšia z možností, ale tak to už v živote je. Tie najvážnejšie veci sú vždy najťažšie.

Dobré príklady z praxe už existujú, len sa o nich nepíše v médiách. Rozhoduje sa o nich práve teraz, napríklad pri eurofondoch. Kým voľba prokurátora je vo svetle reflektorov, delenie eurofondov je v tieni.

Doplnenie

Bývalý sudca Radačovský si o voľbe generálneho prokurátora myslí toto.

Foto: Sora Shimazaki z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *