Politický prehľad #18

Katarína na ľade, ale svetová aj naša politika na blate. Tak by som stručne charakterizoval najnovší prehľad udalostí.

Premiér objavil koaličnú radu

Po deviatich mesiacoch v úrade a neustálych prestrelkách so svojimi koaličnými partnermi (najmä Sulíkom) si premiér konečne všimol, že existuje koaličná rada a že sa problémy mali riešiť najmä tam. Doteraz sľuboval ľuďom, že budú vidieť do kuchyne, že budú najtransparentnejší z transparentných. Až to prišlo tak ďaleko, že ho musela napomenúť prezidentka aj celé politické okolie.

Presne toto som kritizoval a doteraz kritizujem – že jeho sľuby boli nereálne. Pretože sa nezlučujú s praktickou politickou praxou. Realita mi dala za pravdu, koaličné spory nepatria na verejnosť a ich schovanie nie je ani prejavom slabosti, ani prejavom netransparentnosti. Druhá vec je, že sa naplnila ďalšia vec, za ktorú tak veľmi kritizoval predošlú vládu.

Harabin sa vyfarbil. Zn. znovu

Pri téme referendum zaznievajú rozporuplné názory. Smer tvrdí, že je to jediný legitímny nástroj a pridal aj informáciu, že ho nemožno ignorovať, ako to tvrdia poslanci terajšej koalície. Opozícia prirodzene vyťahuje argument, že referendum je tu len na prekrytie iných problémov. S riešením sa pridal aj Mečiar no a samozrejme to nezabudol okomentovať aj Harabin. Je to normálne, pretože o tom je právo – umožňuje rôzne výklady. Problém je, že bežný človek sa v tom nevie vyznať a nevie sa rozhodnúť, ktorému názoru veriť.

Harabin tvrdí, že by poslanci Národnej rady mali zložiť mandát a tým pádom padne parlament, teda aj vláda. Nezabudol pridať aj poznámku, že opozičné strany požadujúce parlament sú impotentní politici a že to robia len pre svoje zviditeľnenie. Už neraz ukázal, že ani nerozumie politike a ani sa ako politik správať nevie. Tvrdí (a nielen on, ale rovnako porazenecké reči má napríklad aj Drgonec), že referendum je vopred prehratý boj. Nedá sa, nechoďte do toho. Naproti tomu Smer ozvučuje, že sa to dá, že to nesmú ignorovať.

Porovnajme si teda, akú atmosféru svojimi vyjadreniami vyrábajú Harabin a Smer. Fico programuje, že referendum sa patrí spojazdniť a nesmie byť ignorované. Tým dáva ľuďom silu a presne o to tu ide. Harabin to ťahá na vedľajšiu koľaj, používa na to rovnaké argumenty ako terajšia vláda a médiá – vraj sa opozičníci chcú len zviditeľniť a len jeho riešenie je to správne. Znova ho prebilo ego. Nie moc ľudí, ale jeho riešenie má mať prednosť.

S Harabinom je to rovnaké ako s Kotlebom. Obaja sa bijú do pŕs, ako chcú slovenskému národu dobre, ale ich reálne skutky hovoria presný opak. Moc patrí ľuďom a je na čase spojazdniť referendum. Nepotrebujeme ani bitky na uliciach, ani rýchle riešenia plné mín, potrebujeme použiť legálny nástroj, ktorý výjde z vôle ľudu. Nie z milosti poslancov či niekoho iného. Poďme do referenda a dotiahnime ho konečne do zdarneho konca! Nikto to za nás neurobí. Ani Harabin, ani Mečiar, ani Smer.

Pod lampou je najväčšia tma

Pod rúškom pandémie terajšia vládna moc upravuje zákony a dokonca aj Ústavu. Robí to v čase, kedy sa náš štát v podstate na pol roka zastavil, robí to bez poriadnej a poctivej diskusie ale aj pokútnym spôsobom – napríklad poslaneckým návrhom, aby obišiel štandardnú procedúru schvaľovania zákonov. Menia dôchodok, menia mzdy a menia ďalšie zákony, pri ktorých sa bežný človek bude až o pár rokov chytať za hlavu.

Vo veľkom vyhlasujú, že chcú spravovať veci transparentne a so spoluúčasťou verejnosti aj odborníkov. Realita je taká, že napríklad ministerka Remišová vypíše výzvu na mini-projektíky, na ktoré dá smiešnych 5 miliónov Euro, ale eurofondy ako také chce riešiť centrálne, z Bratislavy. Je to presne rovnaká stratégia, akou dali ľuďom pandemickú OČR-ku, ale v štichu nechali celé odvetvia. A odškodňovať chcú teraz, keď máme pomaly december.

Jeden príklad za všetky. Prenajímatelia si mohli vybaviť podporu na preplatenie nájomného. Nežiadali o neho teda prevádzky (kaviarne, reštaurácie), ktoré sú u niekoho v podnájme, ale samotný nájomca. Ten, keď videl ako fantasticky a rýchlo štát „vyplatil“ zdravotníkov či starostov za plošné testovanie, si povedali, že kašle nato. Nebude sa doprosovať nejakému úradníkovi. Nebude nič vybavovať, zmluvy vypovedie, dom zatvorí a počká čo bude. Prirodzená reakcia, ak sa vláda správa nepredvídateľne alebo vydáva protirečivé vyjadrenia.

1.1.2021 bude vymaľované. Budeme presne vedieť, aké sú počty nakazených aj mŕtvych za celý kalendárny rok. Ale budeme tiež vedieť, koľko kľaklo firiem a živnostníkov, koľko ľudí skončilo na dlažbe a koľko policajtov pre istotu odišlo do výsluhového, kým im aj ten nezrušia. Nie, neodídu len hajzli, svet nie je takýto čierno-biely.

V Amerike podľa plánu

Vo vnútroštátnom boji som si všimol alebo bol upozornený na ďalšie detaily. Trump už nejaký čas systematicky odvoláva dôležitých činovníkov vo vláde a tajných službách. Preto je namieste otázka, prečo by to robil, ak prehral? Schválne? Nemyslím a zdokumentujem to nižšie.

Súdy postupne zamietajú jeho žaloby, z čoho si mädlia ruky najmä voliči demokratov, pre ktorých je Trump arcizlo. Trump ale začal postupne odovzdávať agendu Bidenovi, tomu začnú chodiť aj zvodky spravodajských služieb a dnes pripustil, že v prípade prehry uzná Bidena za súpera. Takže nerobí obštrukcie. Že mal predtým hulvátske reči? To je americká šou a politika. Podstatné sú činy a tie hovoria jasne. Začal s odovzdávaním moci potenciálnemu víťazovi. Tieto vyjadrenia sú kvapkané presne a postupne. Je to odpúšťanie pary z kotla. Na druhej strane ale boli podané žaloby zo strany občanov-voličov. A to môže byť iná káva. Ako prvé zareagovali stávkové kancelárie, kde sa kurz na Trumpa znížil o polovicu.

Skutočne európska podpora

Od nového roka má byť zakázaný priamy predaj hydiny a králikov z fariem.
Nie celkom direktívne, ale klasicky „európsky“, cez množstvo obštrukcií a nariadení, ktoré poľnohospodári nebudú vedieť splniť, alebo na splnenie nebudú mať peniaze. To všetko samozrejme kvôli vyšším a ušlachtilejším cieľom, zvýšeniu hygieny.
Tomu hovorím „podpora“ malého farmárčenia! Proti sa už ozvalo niekoľko europoslancov, uvidíme, či to nedopadne tak, ako pri dvojitej kvalite potravín, kde sa prijala bezzubá legislatíva. Výsledok tohoto nariadenia bude, že zarobia tzv. medzikusy, mäsokombináty, ktoré sú dosť veľké nato, aby si diktovali výkupnú cenu.
Počas socializmu nám chýbalo napríklad malé podnikanie. Týmto spôsobom sa ho ale nedočkáme, práve naopak. To som ani nezarátal štátnu „nepomoc“ v týchto neľahkých časoch. História sa nemýli, z každej krízy vždy vyšli lepšie len tí najväčší. A my dnes už po prvej vlne vieme, o koľko narástol ich majetok. Nezávidím im ho, do hrobu si ho aj tak nevezmú. Keď ale niekde pridáte, inde ste museli ubrať.

Normálna vakcína stále v nedohľadne, ale hlavne že akcie sa majú dobre

Jeden z výrobcov vakcíny má problém a bude musieť poriadnejšie testovať. U nás vedec Čekan tvrdí, že vakcíny nie sú riadne otestované a bude treba zriadiť fond na odškodňovanie. A politici svorne tvrdia, že budú musieť zabrať a spraviť poriadnu kampaň za očkovanie. Nie, nebudú tlačiť na výrobcov, aby vyrobili skutočne bezpečnú vakcínu. Budú tlačiť na ľudí, aby sa nechali pichnúť slabo otestovanou.
Korunu tomu celému nasadil náš premiér, ktorý o tom celom klamal v priamom prenose – v relácii Na hrane na TV JOJ. Keď sa ho moderátorka pýtala, ako chcú presvedčiť ľudí, odpovedal, že určite nie pod hrozbou sankcií. Že to chcú spraviť motivačne, aby očkovaní mali výhody. Hneď nato to ale zarezal tvrdením, že neočkovaní budú mať obmedzené cestovanie. Uštipačne utrúsil, že budú musieť zostať doma na zadku.
Iný detail je dôležitejší. Médiá sú plné správ o očkovacích látkach a absolútne zanikla debata o predchádzaní chorobe. Ani ceknutie o tom, že by sme v skutočnosti mali bojovať s príčinou. Napríklad obezitou, ktorá je jedna z najrizkovejších komplikácii, aké môžete pri kovide mať. Pandémiu obezity tu máme už dlho a tento týždeň prebehla médiami správa, že Čína predbehla v počte obéznych ľudí už aj USA. Takže si nechám pichnúť vakcínu a môžem sa ďalej veselo prejedať? Príde mi to ako keď si na chronickú bolesť šľahnem ibák a čakám vyliečenie.
Foto: Tom Swinnen z Pexels
Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *