Politický prehľad #24

Toto obdobie si zapíšem do pamäte ako obdobie padania masiek (nielen tých kovidových). Mimoriadna situácia núti každého z nás zaujať jasný postoj k veciam, ktoré sa okolo neho dejú. 

Odsúdený špeciálny prokurátor

K Lipšicovi poviem len jednu vec. Keď som pred rokmi zakladal živnosť, musel som úradom ukázať výpis z registra trestov a to isté som musel urobiť teraz ako učiteľ. Naopak nový špeciálny prokurátor môže byť odsúdená osoba, dokonca v podmienke. Preto sa volá špeciálny?

Trpezlivé a pragmatické Rusko

O jeho trpezlivosti sa presvedčil vysoký predstaviteľ EÚ Josep Borrell, keď bol na návšteve v Moskve u Sergeja Viktoroviča Lavrova. Borrell pochválil Rusko za vývoj kvalitnej vakcíny, ale zároveň vyjadril znepokojenie nad uväznením Navaľného. Ako odpoveď si vypočul, že EÚ je nespoľahlivý partner.

Pre lepší obraz si pripomeňme udalosti pred a po tomto stretnutí. Pred návštevou Borrella sa americká ambasáda zamiešala do protestov za oslobodenie Navaľného, keď publikovala mapku miest, kde sa budú protesty konať. Zdôvodnenie bolo, že chcú chrániť svojich občanov.

Po návšteve Borrella Rusko vyhostilo diplomatov Nemecka, Poľska a Švédska. Ako dôvod uviedli účasť na protestoch.

Vyjadrenia predstaviteľov Ruska sa postupne menia a tieto aj iné udalosti ukazujú, že Rusko je už iný štát, než bol pred 5-10 rokmi.

Budú eurofondy alebo nie?

Cigániková a Nicholsonová z SaS ohlásili, že Remišová prešvihla možnosť čerpať miliardu z eurofondov. Teda niečo, čo odborníci vedia už takmer rok a niečo, o čom som písal ešte v októbri. Tí odborníci napriek tomu neútočili a ponúkali pomoc. Dodnes sa s nimi ministerka nestretla a nižší uradníci vytrvalo ignorujú ich námietky.

Ešte poznámka k parížskemu strihaniu vlasov bábik

Matovič na návšteve u Macrona nielenže nahlas povedal, že prišiel do Francúzska na koberček alebo po inštrukcie (reči o strihaní bábik), ale nevdojak sa pošpáral v politickej rane Macrona. Ten totiž minulý rok spolu s manželkou minuli obrovskú sumu za kaderníkov a vizážistov, za čo si vyslúžili kritiku. Odvtedy je táto téma pre Macrona tabu. Matovič v podstate povedal – aha, ja som zavrel kaderníctva a dal som sa ostrihať dcére, pričom ty si žiješ luxusný život a medzitým ti tu štrajkovali ľudia v biede.

Zaujímavú informáciu ozvučil v tomto smere Fico, keď povedal, že premiér pred každou návštevou dostáva presné informácie o tom, kto je osoba, s ktorou sa ide stretnúť. Či je vášnivý poľovník, koľko krát je rozvedený, či je homosexuál a pod. To znamená, že tieto informácie má k dispozícii aj Matovič. Svoje prerieknutie teda nemohol povedať náhodou, zrejme to nebol prejav prostorekosti. Stále pripomínam Matovičovu vetu z volebnej noci – ja nie som politik, som marketér.

Petícia za referendum

Skutočne sa oplatí sledovať reakcie politikov, ale aj novinárov, politických analytikov aj ústavných právnikov. V nich sa pekne zrkadlí, čo si myslia o nás občanoch, čo si myslia o práve a momentálnom stave. No a z toho sa odvodiť, na koho pracujú, za koho myšlienkami stoja.

Pri tomto je zaujímavé, že sa prebrali mimovládky aj pro-vládni komentátori a začali žiadať odchod Matoviča. Nie celej vlády, len Matoviča. Druhý tábor, napríklad SaS a progresívci sa už dlhšie očividne pripravujú na predčasné voľby. Napríklad aj tým vyhlásením o eurofondoch. Progresívci do toho búšia už dlhšie, to isté robí strana Spolu. Potichu ale sústredene vydávajú tlačové prehlásenia, poukazujú na veci, vyťahujú kauzičky. Myslím, že dohoda o predčasných voľbách v zákulisí už vznikla.

Má to ale jeden háčik. Odstránením Matoviča sa to nezlepší. Rovnako ako nebude chlieb lacnejší zatknutím niekoľkých oligarchov. Dokonca si myslím, že odvolaním sa to zhorší. Myslím si, že ešte sa neprebrala dostatočne veľká masa ľudí do reality, resp. ju oslepuje hnev a emócie. Nezrevidovali minulosť a keď, tak len rok dozadu. Prípadne sa dostali len k 12-tim rokom Smeru, čo je tiež nedostatočné. Svet nevznikol pred 12-timi rokmi. Pokiaľ budú títo ľudia voliť, urobia znovu tú istú chybu, len v bledoružovom. Netvrdím, že Matovičovo chaotické riadenie nám ako štátu neškodí. Škodí, ale nie tak silno, ako si myslíme. Je len zrkadlom a bolo by hlúpe hnevať sa na zrkadlo, že v ňom vyzeráme otrhaní, chudobní alebo škaredí.

Škodíme si v prvom rade sami svojou nečinnosťou. Ešte stále máme slobodnú voľbu – tolerovať neprávosť alebo sa jej postaviť. Ak vieme, že sa deje aj ako sa brániť, stáva sa odpor povinnosťou. Keď sme boli napríklad postavení pred voľbu – zdravie (nakazenie sa pri testovaní) alebo práca (modrý papier), mnohí z nás si vybrali prácu. Nuž, ak prídete o zamestnanie, je to zlé, ale dá sa z toho vyhrabať. Sám som to zažil niekoľkokrát, v zahraničí aj tu. Keď ale ochoriete, vyhrabávať sa budete omnoho ťažšie. Preto je táto voľba pre mňa jasná, vyberiem si vždy zdravie, nie modrý papierik.

Kto sú vlastne krajiny tretieho sveta?

V súvislosti s liečbou kovidu ivermektínom som si všimol jednu zaujímavú vec. V európskom priestore zvykneme o zvyšku zemegule hovoriť ako o krajinách tretieho sveta. Táto choroba medzičasom dorazila aj k nám, dívame sa zhora na iné štáty namiesto toho, aby sme boli radi, že u nás svieti svetlo a tečie čistá voda. Každý, kto trochu cestoval po svete, vie veľmi dobre, o čom hovorím. Špina, chudoba, nízke vzdelanie a dolár na deň.

Je mimoriadne zaujímavé, že ivermektín, ktorý sami vyrábame napríklad v Nitre, nie sme dodnes schopní zo štátnej úrovne nasadiť do praxe. Pritom táto vláda má všetky nástroje, má ústavnú väčšinu, môže zariadiť mnoho vecí. Možnosti sú dve – buď je to kvôli nekompetentnosti úradov alebo z nariadenia vyššej moci (veľmoci, WHO, globálne riadenie a pod.). Namiesto toho sa dívame vo večerných správach pol hodinu na zábery pichania ihlou v rámci očkovania. V krajinách tretieho sveta je toto liečivo dostupné aj nasadzované. Tieto štáty evidentne nie je potrebné zruinovať do takej miery, aby v nich vypukla anarchia, vojna, hladomor a pod. Všetko to už totiž majú v hojnej miere. Pod pokrievkou sú držané najmä najbohatšie štáty, téma sa točí len okolo očkovania a iná diskusia je nálepkovaná ako hoax.

Niečo sa však otočilo, keď už aj Mesík, človek Svetovej banky, začal používať slová ako genocída a tribunál. Trefne poznamenáva, že v Normbergu boli žalujúcou stranou víťazné mocnosti – kto však má byť sudcom teraz, keď majú maslo na hlave práve tie veľmoci?

Foto: Mike z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *