Politický prehľad #11

Celosvetová Watergate, voľné nedele, nová splnomocnenkyňa a predstavenie v Smere. Už úrodnejšie to ani nemohlo byť.

Odpočúvanie alebo naopak zabezpečenie siete

Vicepremiérka Remišová podala trestné oznámenie, lebo vraj je vládna sieť odpočúvaná. Jej slová spochybnil šéf tajných ale aj Pellegrini s Rašim. Každá ďalšia tlačovka bola už len väčším trapasom. Alebo jej vlastnými slovami škandálom. V tejto mala dva momenty, kedy ju novinár z JOJky svojimi otázkami doslova nechal zamrznúť. Hojne sa mýlila v štylistike až nakoniec rýchlym krokom odišla preč.

Po týchto prestrelkách si ju evidentne zavolala na koberček prezidentka a hneď v úvodnej reči načrtla, ako si to predstavuje a čo má podľa nej vicepremiérka robiť. Jednoducho Remišová prešla pod iné riadenie.

Mne je jej vlastne ľúto. Najprv ju nechal v štichu Kiska, teraz je to Matovič. Neželám jej, aby sa z nej stal hromozvod, na ktorý sa to celé zvezie. Podstata je v tom, že vicepremiérka vlastne riadi dva významné rezorty – informatizáciu a eurofondy. Vynechám teraz to, či má na to skúsenosti a kapacitu. Dívam sa skôr nato, prečo bola nominovaná práve na túto pozíciu. Podľa mňa preto, aby nezavadzala. Lenže teraz už efektívne robí viac škody ako osohu, a preto musela byť prepriahnutá.

Niektorí si všimli na konci tlačovky u prezidentky poznámku Strižinca, ktorý uzemnil novinára z JOJky slovami, že mali spolu dohodu. Nehľadal by som za tým nutne senzáciu, pretože to bol ten istý novinár, ktorý deň predtým vytrápil Remišovú a vďaka ktorému ušla. Teraz mal našliapnuté na pokračovanie. Kladiem si otázku, prečo zrazu taká novinárska aktivita a taký lovecký inštinkt? Keď vláda aj premiér natárali toho dosť nato, aby ich zato rozobral na súčiastky aj priemerný regionálny novinár, no harcovníci akoby prišli o zuby.

Nasledujúce týždne dúfam ukážu, či to bola búrka v pohári, celosvetový škandál alebo trápna komédia. Už teraz je ale na svete vyjadrenie jedného zo zadržaných, ktorý pracovali v NASES-e. Z neho mám pocit, že jeden z cieľov tohoto cirkusu bolo vyštvať odtiaľ pár schopných ľudí. Daný človek opúšťa štátny sektor a dostatočne jasne ozvučil, že sa doň nemieni vrátiť. Kontrolná otázka, kto má na Slovensku personálne kapacity na obsadenie jeho miesta?

Na rovnakej vlne sa nesie aj náš spor o Gabčíkovo, kde sme namiesto radosti z výhry riešili odmenu právnika. Po tom cirkuse si každý schopný právnik dobre rozmyslí, či pôjde obhajovať záujmy Slovenska. Mediálny hon na právnika odstrašil každého. Až sa čudujem, že sme vyhrali spor proti Dôvere, resp. Pente. Mimochodom, kto z politikov zavádzal zákaz zisku poisťovní? A kto kuvikal, že Slovensko prehrá a bude musieť platiť?

Voľné nedele sú zástupná téma

Myslím si, že Slovensko má ďaleko viac podstatnejších tém, ktorým by sa malo venovať a zákaz predaja v nedeľu to nie je. Ak to firmám vyhovuje, nechať ľudí doma, nepotrebujú na to zákon. A rovnako tak, ak si ľudia zvykli, že nedeľa doma s rodinou je lepšia ako v nákupnom centre, tak nech sa to prejaví a obchodníkom z toho automaticky výjde, že sa im v nedeľu neoplatí otvoriť.

Stretol som sa aj s argumentom, že voľné nedele budú mať za následok úbytok zisku veľkých nákupných centier a naopak zvýšenie tržieb našich penziónov a podobne. Po tomto prepade, aký máme predo dvermi, si neviem predstaviť, kto bude mať peniaze na nákupy v Auparku alebo na výlet a ubytovanie v penzióne. Ak potrebujeme voľnú nedeľu, tak len na oddych. Oddych od muklovania. Keď prestaneme muklovať, je šanca, že budeme mať čas rozmýšľať. Rozmýšľaním budeme vedieť pomocť sebe aj svoju štátu.

V Amerike protestujú, podpaľujú, ale aj rozpúšťajú

Mestská rada v Minneapolise sa rozhodla rozpustiť políciu. Čo budú mať miesto nej? Neighbourhood watch? Občianske hliadky ako u nás v Žehre?

Rúcanie sôch

K tomu začali rúcať sochy. Zašlo to až tak ďaleko, že v Londýne pre istotu zakryli sochu Churchilla. Nedávno zrušili v Prahe sochu sovietskeho maršala, teraz sa inde boja o sochu Churchilla. Pekný bumerang.

Ešte ďalej zašla česká profesorka histórie, ktorá napísala, že Československo má tiež otrokársku minulosť. Ak si neviete spomenúť na žiadne naše kolónie, nevadí. Svet sme podľa nej kolonizovali handrami a korálkami. Kam sa hrabú západné mocnosti, ktoré ešte v 20. storočí rukou svojich pohrobkov lovili domorodcov ako víkendovú zábavku? Nevedel som, že ČSSR bolá takáto mocná krajina.

Nie je tragédia, ak hlupák hovorí hlúposti. Tragédia je, ak začnú hlúposti hovoriť školení ľudia.

Osekať učivo?

V Čechách zaznel aj názor, že počas pandémie rodičia nerozumeli učivu a treba ho preto osekať. Nie snažiť sa, aby to učivo pochopili žiaci aj rodičia.

Vražda v škole, ktorú kamery nevyriešia

„Úspešne“ sme sa zaradili medzi demokratické krajiny, kde napätie v spoločnosti plodí prepnutých jedincov. Premiér to komentoval opäť po svojom a mimoriadne nešťastne. Zvyšok debaty sa presunul na dve témy, či policajti správne zasiahli a či dáme na školy kamery. Tieto dve témy sú prepojené. V prvom rade nerozumiem, kto a prečo zverejnil video zo zastrelenia páchatela. Toto majú vidieť súdy a vyšetrovatelia, prípadne inšpekcia. Možno to malo byť na odstrašenie prípadných ďalších útočníkov. Na rovnakej osnove sa nesú aj kamery v školách. To si skutočne myslíte, že kamera odradí niekoho, komu preplo? Naopak, záznam sa skôr alebo neskôr dostane von a bude sa na ňom akurát odbavovať polovica internetu.

Obe tému sú zástupné a nik sa neopýta na podstatu – kam sa zo škôl vytratili muži. Že to musel byť starec, kto išiel zastaviť útočníka. Alebo že tu nik nestojí na námestiach s tichou spomienkou na učiteľa hrdinu. Jeden človek svojim činom schoval do vreca všetkých komediantov a hercov na námestiach.

Splnomocnenkyňa Krištúfková

Dá sa povedať, že jediná strana, ktorá si skutočne stojí za svojim menom, je Sme rodina. Rodinný príslušník kam oko dovidí. Pri ďalšom členovi tejto rozvetvenej rodiny ma dej predbehol. Kým som stihol dopísať tento článok, Krištúfková sa (vraj) sama porúčala z nového miesta. Tak alebo onak, zlatokopka na sociálnom výbore je výsmech do tváre.

Štiepenie Smeru

Toto sa nedá ignorovať, ale je to na samostatný článok, ktorý uverejním zajtra.

Foto: od Johannes Plenio z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *