Pád pyramídy

Ak sledujete ekonomické spravodajstvo, zrejme ste zachytili informácie o tom, ako sa nedávno zatriasla Bank of England a zlé správy sa momentálne šíria aj o Credit Suisse. Nič z toho samozrejme nie je dielom náhody.

Dajme si pre začiatok len dokopy všetky informácie, ktoré máme k dispozícii z nepresného a oneskoreného spravodajstva. Ide o zmes informácií z ekonomiky ale aj politiky, pretože sa navzájom dopĺňajú, resp. jedna na druhú často reagujú.

 • Pápež nariadil Vatikánskej banke, aby stiahla všetky svoje aktíva. Termín bol minulý týždeň v piatok.
 • Bank of England musela intervenovať, aby sa nezrútila libra. Nakoniec to aj tak vzdala, pretože sa znovu pustila do kvantitatívneho uvoľňovania. Citujem Financial Times: banka spúšťa tlačenie peňazí v akomkoľvek rozsahu aký je potrebný. Problém Bank of England sa týka vo veľkej miere aj penzijných fondov. Pesimistickí analytici sa neboja tvrdiť, že penzie „sa vyparili“. Podobné problémy majú aj iné štáty s podobnými penzijnými schémami.
 • Rôzne štáty urgentne apelujú, aby sa ich štátni príslušníci okamžite vrátili z Ruska domov.
 • OPEC+ sa dohodol na znížení ťažby.
 • Boli odstavené plynovody do Európy a americký minister zahraničných vecí Blinken to už dnes predstavuje ako obrovskú príležitosť pre USA stať sa najväčším exportérom LNG pre starý kontinent. Putina obvinil z toho, že používa energonosiče ako zbrane. A USA robia čo, ak nie to isté? Šokujúce je, že sa to Američania už ani nesnažia veľmi maskovať. Padli všetky zábrany.
 • Americká polícia čelí rekordným odchodom z polície – jednak kvôli dôchodkovému veku, ale aj kvôli všetkým doterajším Defund kampaniam, ktoré mali za cieľ takpovediac zrušiť políciu alebo aspoň čo najviac obmedziť jej financovanie. Na tejto vlne sa nieslo aj hnutie BLM, ale v podstate začalo omnoho skôr. Spomeňte si na filmy Policajná akadémia a všetky tie vtipy o tučných fízloch pojedajúcich šišky. Byť policajtom v USA je dnes skôr urážka ako dream job.
 • Viaceré informačné zdroje sa zhodujú v tom, že je na obzore „major financial event“. Inými slovami krach. Skloňujú aj Veľkú Britániu, najmä kvôli štruktúrnym problémom a neschopným vládam.
 • Sociálne nepokoje sa zbierajú po celom svete. Zatiaľ v malom, ale zbierajú sa. Vo Veľkej Británii napríklad pochodovali ľudia proti chudobe a pálili účty za energie. Mimochodom, pred útokom na plynovody Nord Stream I a II boli v Nemecku protesty za obnovenie dodávok z Ruska.
 • Špekuluje sa, či náhodou Taliansko nie je tesne pred krachom. Majú novú vládu, ale tá samozrejme zdedila najmä problémy. Aj keď dostanú nejaké peniaze z EÚ, nemajú dostatok odborníkov, aby sa táto finančná injekcia dostala na potrebné miesta. Zaujímavé je, že Slovensko má podobný problém – máme kopu úradníkov, ale málo odborníkov. Následne sa peniaze buď strácajú v systéme, vynaložia sa neefektívne doslova na hlúposti alebo ich Remišová rovno posiela naspäť do Bruselu, pretože aj takto potichu si EÚ sťahuje financie. Deje sa to tak, že vám úradník urobí na projekte tzv. korekciu. To je v peknom bruselskom jazyku obyčajná pokuta. Vezme vám napríklad 20 percent z už schváleného projektu. Problém? Zvyšujú sa ceny? Dofinancuj si sám.
 • Pápež sa vyjadril, že dnes už sme vo svetovej vojne. Táto vojna sa nemusí podoba na všetky doterajšie. Nová svetová vojna môže mať podobu sociálnej vojny s následných chaosom vo svete financií a politike.
 • Poľsko tentoraz už oficiálne požiadalo Nemecko o vojnové reparácie. Žiada 1,3 bilióna Euro. Je to presne v zmysle veľmocenských chúťok, o ktorých som písal len nedávno v súvislosti s teroristickým činom na plynovodoch. Poľské elity si brúsia zuby nato, aby sa stali mocenským centrom prerobenej Európy. S aktívnou podporou Veľkej Británie a USA, pretože „konečný príjemca výhod“ slabej EÚ vždy boli, sú a budú práve anglosaské štáty. Ešte raz, nabehnú si na rovnaké hrable, pretože sa nepoučili.

Každý cirkus raz skončí a bude treba upratať. Tá doba práve prišla. Podstatné však je, že život sa tým neskončí. V tomto som stále pokojný. Skončia sa leda tak aktivity typu Nákupné maniačky. Ľudia však budú aj naďalej pracovať, budú musieť jesť aj učiť sa. Dokázali to aj naši predkovia, keď po vojne vybudovali celé nové inštitúcie, podniky či univerzity. A nepostavili ich zle. My budeme musieť v prvom rade obnoviť medzigeneračný dialóg. Nielen medzigeneračný, aj dialóg medzi na smrť pohnevanými rovesníkmi.

Foto: Andrea Piacquadio z pexels.com

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

2 komentáre k “Pád pyramídy”

  1. Čomu sa ti nechce veriť? Veď základné definície byrokracie hovoria o tom, že byrokracia pracuje najmä pre svoj úžitok a chráni v prvom rade samú seba.
   Z úst úradníka som počul, že mu je jedno, kto je vo vláde, lebo on má definitívu a nejaký minister, ktorý tam o rok nebude mu môže fúkať práškový cukor… Výsledok vidíš v praxi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *