Skripal, Navaľnyj a teraz český muničný sklad

Vyhostenie ruských diplomatov je ďaším dielom frašky, ktorá mala predohru v kauze Skripaľ a Navaľnyj. V tomto prípade nesedí mnoho vecí, vrátane motívu aj základnej logiky.

Rozoberme to na drobné:

1. České tajné služby sa neraz podieľali na spravodajských operáciách, ktoré riadili väčšie štáty. Anglosaské štáty. Základná forma práce spravodajských služieb veľmocí je bojovať nepriamo a prostredníctvom služobných štátov, akými sú ČR a SR.

2. Aktuálna situácia vo svete je taká, že NATO provokuje Rusko. V tejto súvislosti poslali USA dve vojnové lode do Čierneho mora, no neskôr ich stiahli. Nepovedali to priamo, bolo by to priznanie porážky. Použili na to Turecko, ktoré túto informáciu ozvučilo. Nasledovalo námorné cvičenie Ruska. To však neznamená, že sa USA stiahli, alebo prehradli. Majú otvorených niekoľko ďalších frontov informačnej vojny. Keď neuspeli v Čiernom mori, okamžite prešli do inej formy útoku. Vyhostenie diplomatov z ČR.

4. V ČR prebieha dlhodobý boj o dostavbu jadrovej elektrárne. Američania to už skúšali v Temelíne, kde sa snažili dostať so svojim palivom. Nedopadlo to pre nich dobre. Teraz ide o to isté, len elektráreň je iná. Prepojenie kauzy vyhostenia diplomatov na dostavbu elektrárne prišlo prakticky okamžite, v médiách to už prepojili.

5. Treba sa pozrieť aj na oficiálne vyjadrenie českého premiéra. „Podľa Babiša existuje dôvodné podozrenie, že do výbuchov muničných skladov vo Vrběticiach boli zapojení dôstojníci ruskej GRU„. Dôvodné podozrenie nie je to isté ako dôkaz. Buď majú skutočné dôkazy alebo podozrenie. Dôkazy nevytiahli. Len zrecyklovali fotky dvoch mužov, ktorým predtým britské služby prišili Skripala. Keď sa do nich zmestilo vtedy v UK, zmestí sa aj teraz v ČR. Aj toto ukazuje, kto je v skutočnosti autorom tejto akcie. Česi to nie sú.

6. Z viacerých zdrojov je známa dlhodobá stratégia anglosaských spravodajských služieb voči štátom východnej Európy – čo najviac otravovať život hoci aj drobnosťami. Ten tlak by mal byť podľa nich čo najširší a dlhodobý, volali to pinprick operations. Je to sústredené a dlhodobé pichanie špendlíkom. Túto istú stratégiu teraz používajú voči Rusku. Akurát namiesto špendlíka už používajú nožík. Iné meno pre tento typ operácií bolo go-slow. Teda operácie, ktoré trvali dlhšiu dobu a rozkladali ideového nepriateľa po malých krokoch. Dnes sa táto stratégia prejavuje napríklad aktivitou mimovládnych organizácii. Že sú tieto operácie úspešné, vidno koniec-koncov aj u nás. Samozvaný analytik Naď vypestovaný za hojnej podpory zahraničných mocností to dotiahol až na ministerstvo. Predtým diplomat, ktorý ani necekol slovkom kritiky voči vládam Smeru keď v nich pôsobil sa šibnutím čarovného prútika stal ministrom a zrazu aj mimoriadne ostrým kritikom predošlých vlád.

7. Keď si vezmete motív, Rusko nemá rozumnú motiváciu nechať vybuchnúť český muničný sklad alebo zostreliť poľské či ukrajinské lietadlo. Každý takýto incident len viac a viac zhoršil ich situáciu na medzinárodnej scéne. Zmysel to nedáva aj preto, lebo Rusi Česko veľmi dobre poznajú. A vedia veľmi dobre aj to, koľko je v ČR (aj SR) sluhov, komu slúžia a u koho si vyslúžili svoje ocenenia.

8. Že načasovanie vypustenia tejto informácie je čudné, si všimla už aj česká tlač, napríklad dlhodobí kritici Babiša v echo24. https://echo24.cz/a/SAHGd/nacasovani-vzbuzuje-otazky-na-vladu-meli-tlacit-americani
Načasovanie je všetko. Môžete mať najlepšie zbrane a najlepšie mužstvo, ak vyrazíte príliš skoro alebo naopak neskoro, vaša snaha sa minie účinku a môže spľasnúť ako balón.

9. Zaujímavé je aj to, kto vyjadril podporu českému vyhosteniu. Bolo to rovnako malý služobník – Lotyšsko a na Slovensku obligátne mená – Čaputová, Korčok a spol. Zareagovali samozrejme aj USA a Veľká Británia. Aj tieto detaily ukazujú na skutočný motív informačného útoku.

Záver

Takéto a podobné provokácie budú mať za následok mnoho vecí. Napríklad nárast revolučných nálad v samotných Spojených štátoch. Tento týždeň ich bolo viac než dosť. Jedna policajtka si najprv pomýlila zbraň s taserom a krátko nato policajt zastrelil strelou do hrude chlapca-siedmaka. Neželám im revolúciu, ale faktom je, že sa americká spoločnosť za posledné roky mimoriadne ozbrojuje. Kto seje vietor, bude žať búrku.

Foto: Son Tung Tran z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

2 komentáre k “Skripal, Navaľnyj a teraz český muničný sklad”

  1. ja ak dovolíte by som mal k tomu toto:
    v ČR budú voľby a preto (keďže vyberá ambasáda USA) je potrebné sa zavďačiť a podporiť vyhostenie diplomatov Ruska, pretože tlak prebieha na všetkých frontoch. ale ako to urobiť tak aby účinok bol čo najmenší? absolútne súhlasím s tým načasovaním ako prvý moment. no a ako druhý – na základe čoho ich vyhostiť? vymyslime niečo absurdné a hlúpe. t.j. zavrieme ústa podpindosníkom, ktorí budú podporovať každého, kto kope do Ruska a zároveň ukážme aká je vôbec protiruská propaganda nezmyselná. takže ide o ťah na dve prihrávky. hoci to nie je až taká vysoká šachová partia. práve vo voľbách v ČR vidím jeden z hlavných dôvodov a Babiš to musel nejako spracovať, keďže ide o príkaz a pravdepodobne s tým súvisiace ďalšie tlaky.

    1. Súhlasím, má to viac rovín, než len tie, ktoré som spomenul. Nedávno komunisti zrušili svoju podporu vláde a Babišovi, takže ten boj prebieha v rôznych smeroch.
      Babiš so Zemanom ale stále idú v tandeme. Kým Zeman ohlási, že agresor je len ten, kto napadne niekoho pred USA, tak Babiš oznámi takúto vec s diplomatmi. Spoločne tak vyvažujú svoju loďku menom ČR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *