Signály, že to podstatné sa nezmenilo ani po pandémii

Všetky veľké udalosti majú tendenciu zmeniť spoločnosť. Myslím si, že táto pandémia spoločnosť nezmenila, len posilnila vývoj, ktorý prebieha už dávno. Čo sa nám zdá iné, sú v podstate len dve rôzne topánky, ale obuté na rovnakom človeku.

Rozdeľuj a panuj

Toto zlaté pravidlo je ešte stále v platnosti a overiť si ho môžeme napríklad pri debate o očkovaní. Existujú len dva tábory, dobré vakcíny (tie západné) a zlé vakcíny (tie východné). Rovnako tak aj v debatách o očkovaní existujú len dve polohy – totálna očkovacia kampaň, kedy očkovanie doporučuje napríklad šéf Národnej banky a čakám, kedy mi ho doporučí aj môj smetiar. Druhý extrém je boj proti všetkým očkovaniam. Neexistuje žiadna debata medzi tým. Napríklad, že očkovať by sa mali len starší a rizikovejší. Naopak, už sa hovorí o očkovaní tehotných a detí, napriek tomu, že všetky dostupné vakcíny sú stále v podstate experimentálne a na svoje použitie dostali výnimky.

Opustení, nevypočutí a oklamaní

V Severnom Írsku pokračujú protesty. Namiesto toho, aby strácali na sile, vynárajú sa nové problémy. Napríklad, že na protestoch sa zúčastňujú mladí a teraz už aj neplnoletí, čiže deti. Je to v podstate stratená generácia, ktorá nevidí východisko a uchyľuje sa k násiliu. Treba povedať, že deti za to nikdy nemôžu. Môžu za to tí, ktorí ich „podchytili“ na takéto protesty a tí, ktorí spôsobili takýto úpadok spoločnosti.

Lenže stratení sú aj dospelí, ktorí netušia, aká budúcnosť ich v pretechnizovanom svete čaká. Týchto voličov titulujú hanlivo ako bieli pracujúci muži a vyčítajú im, že volili Trumpa. Podobne zanedbaní a sklamaní boli aj ľudia v 30 rokoch, keď ich nakoniec podchytil Hitler. Kto však spôsobil biedu a krízu?

Namiesto politikov vedci a komisie

Dôvera v politikov a politické strany klesá už dlhodobo a počas pandémie len prerazila ďalšie dno. Na druhej strane rastie popularita vedcov. Problém je, že oboch riadi rovnaká ruka. Za každou politickou stranou je taká alebo onaká oligarchická či klanová skupina, ktorá presadzuje vlastné záujmy. Tá istá oligarchia vlastní kompletne celý mainstream (a pravdepodobne aj časť altenatívy…). Mainstream spolu so sociálnymi sieťami dokáže potom vydvihnúť do čela politika podľa svojho výberu. Stačí len vyvesiť správnu vlajku (napr. korupcia), vymasírovať verejnú mienku a nik si už nemusí špiniť ruky kupovaním hlasov v marginalizovaných komunitách.

Tá istá ruka ale začne dávať mikrofón pod ústa nie politikovi, ale vedcovi. Plynule prejdeme od tzv. demokracie pod vládu úradníkov, odborných komisií, pandemických komisii a vedcov. Použijú na to overený nástroj – boj proti hoaxom. Čo je proti nám, bude označené za nevedecké. Lebo na to nie sú štúdie je univerzálny argument dnešných dní. Čo chceme sprostredkovať spoločnosti, to sa dnes ozvučí ústami matematika alebo iného vedca. Ten fundovane vysvetlí, čo si máme myslieť, lebo on to roky skúma. Čo na tom, že vedec s iným názorom ten mikrofón pod ústa nedostane. A keď nebude poslúchať, tak mu bude odobratý aj titul. Alebo iba nedostane financovanie na svoj výskum. Toto celé zastrešia médiá, ktoré dostatočne dôkladne ukázali, že ich nezaujíma pluralita názorov, ale politický aktivizmus. Novinári a médiá si už niekoho ochočia. Vždy nájdu niekoho, kto je dostatočne výrečný alebo koho zlomí vlastné ego či pocit dôležitosti. Je to omamná droga. Píšem to z vlastnej skúsenosti.

Dostatočne sa predviedli aj sociálne médiá a korporácie, ktoré ich prevádzkujú – podľa vlastných a neverejných pravidiel vypnú kohokoľvek, či už je to prezident alebo aj celá krajina.  Rastie tam skupina cenzorov, ktorí triedia želané a neželané príspevky podľa interných pravidiel.

Takýmto riadeným úpadkom politiky sa postupne dostávame k diktatúre a fašizmu. Samozrejme pod heslom, že je to pre naše dobro. Tým sa vyznačuje každá propaganda.

Kto je na vine?

Je ľahké zvaliť všetko na EÚ, NATO, Ameriku či korporácie. Spomeňte si, čo odklikávate, keď si chcete nainštalovať nejakú novú appku do telefónu. Alebo čokoľvek do počítača. A čo podpisujete u lekára? Informovaný súhlas. Podpisujete, že súhlasíte so všetkými tými stranami textu, podmienkami používania. Nik vás netlačí, nik vás nenúti. Jediné, čo vás núti, je napr. vlastná márnivosť. Idem na sociálne siete, lebo tam uvidím, ako druhí žijú. Počul som, že sa tam niečo šuchlo, musím to vidieť. Nemusíte, je to márnivosť. Málokto si uvedomuje, že sa používaním týchto služieb či vernostných kariet stal sám tovarom a že sa s ním obchoduje. Nestal sa ním nasilu, ale dobrovoľne.

Týmto pádom sú ľudia spoluzodpovední za stav, v akom sme sa ocitli. A tí, ktorým slúžia, sa úspešne vyvliekajú zo zodpovednosti. Tak ako sa vyvliekajú z platenia daní a ďalších povinností. Oni sami určia, čo bude spoločenská zodpovednosť a čo nie.

Záver

Svet sa z môjho pohľadu veľmi nezmenil, pretože základné pravidlá fungovania spoločnosti zostali. Propaganda, strašenie, rozdeľovanie diskusie na dva extrémy a nepripustenie iných možností. Len to upgradovali na 21. storočie, umelú inteligenciu a globalizovaný formát.

Foto: Gratisography z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *