Aké hlboké je prepojenie politiky a médií?

V predošlých článkoch som spomínal turbulencie na rakúskej politickej scéne. Napríklad kauzu Ibiza, ktorá odstavila stranu FPÖ a v budúcnosti možno odstaví aj terajšieho kancelára Kurza, ktorého práve vyšetrujú. V celej afére sa predpokladá, že v nej mali prsty Nemci a chceli tak riadiť udalosti v Rakúsku.

V tejto súvislosti som natrafil na starší článok v Süddeutsche Zeitung. Je z roku 2013 a konštatuje, že by ste v Európe len ťažko hľadali krajinu, kde je spojenie politikov a bulvárnych médií také tesné, ako v Rakúsku. V skratke zhrniem, o čom tam išlo. Mladí novinári z magazínu Dossier urobili analýzu, že v rakúske bulvárne médiá (Kronen Zeitung a zadarmových Heute a Österreicher) sa nadmerne zapájajú do politického boja. Nielen to, tieto médiá žijú z veľkej časti z inzercie politikov, resp. štátnej správy a štátu blízkych firiem.

Keď vyšlo ich zistenie, ohradila sa voči nemu vydavateľka plátku Heute, ktorá je úplnou náhodou manželkou šéfredaktora Kronen Zeitung. Vyhlásila, že to dá na súd, ale nikdy svoje slová neuskutočnila. A Dossier za zistenie od podplatitelnosti médií dostal ocenenie, ktoré udeľuje vydavateľský dom Axel-Springer. Koncern Ringier-Axel-Springer u nás prevádzkuje portál aktuality.sk a Alex Springer vlastní najpredávanejší nemecký bulvár Bild.

Smrdí to teda z viacerých strán. Jedno bulvárne vydavateľstvo, ktorému vyčítajú údajné prepojenie na americké tajné služby ocení ďalšie médium, že kritizuje iné bulvárne médium.

Sem to dopracovali médiá v údajne vyspelých demokraciách. Ak to takto vyzerá v Nemecku a Rakúsku, aká je potom situácia u nás? Myslíte, že lepšia?

Foto: Andrea Piacquadio z Pexels

 

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *