Politický prehľad #34

Leto je horúce ako nikdy a myslím, že ani jeseň sa nebude len tak nečinne prizerať. 

Lekcia Afganistan

Na túto tému už bolo medzičasom popísaných mnoho analýz, preto sa zameriam len na to, čo ma zaujalo v tejto téme:

1. Zdesenie analytikov a odborníkov – napríklad Eduarda Kukana, ktorý vo svojom vystúpení pred kamerou vyjadril svoje znepokojenie. Znepokojenie z čoho? Že USA už nikoho nikde neochránia?

2. Kto všetko a ako sa vyjadruje v médiách. RTVS dala napríklad na poriadne dlhú chvíľu slovo cestovateľovi, ktorý bol v Afganistane. Ten sa vyjadril, že príčinou problémov v Afganistane je neskutočná korupcia tamojšej vlády. A tá korupcia pochádza odkiaľ? Nie náhodou od skutočnej vlády, čiže amerického zastúpenia v počte okolo 4.000 zamestnancov tamojšej ambasády? Prečo sa k tejto téme vyjadruje cestovateľ nechávam na zváženie čitateľov.

3. Západní partneri myslím definitívne pochopili, že môžu byť a aj budú kedykoľvek obetovaní. Svojho času Dzurinda spomenul, ako „funguje“ NATO – z USA prídu noty a tie sa len podpíšu. Nediskutuje sa o nich. Dnes je situácia taká, že keď do Kábulu prileteli novinári z nemeckého Der Spiegel a Zeit, aby informovali priamo z miesta, do pár hodín ich zbalila americká armáda a odlífrovala domov. Tá istá armáda, ktorá je na odchode a dostala od Talibanu ultimátum do 31. augusta.

Afganistan je jednou z kľúčových kociek domina, ktoré sa už spustilo. Domina, ktoré pretvorí politickú mapu sveta a urýchli rozpad USA.

Naši poslanci zatúžili mať etický kódex

V novele rokovacieho poriadku chcú zatrhnúť oblievanie vodou, transparenty či neochotu opustiť rokovaciu miestnosť. Na to všetko by mala podľa Šeligu dohliadať parlamentná stráž. Uvedené zmeny okrem Šeligu navrhuje poslankyňa OĽANO Anna Andrejuvová. Parlamentnú stráž nám odporúča GRECO, čo je skupina štátov proti korupcii Rady Európy.

Načo je našim poslancom etický kódex, keď nevedia dodržať ani základný sľub, pri ktorom sľubovali na Ústavu SR? A kto bude riadiť (rozumej ovládať) parlamentnú stráž, keď máme aktuálne vojnu policajtov a prokurátorov?

Maďarsko na ceste von z EÚ

Orbán neustále ukazuje, ako sa robí praktická politika. Tak je tomu aj pri zákone namierenom proti pedofilom, do ktorého zahrnuli aj pasáže proti propagácii homosexuality. Nakoniec sa tento zákon zasekol v krku EÚ, ktorá neskôr začala podmieňovať vyplatenie peňazí z Plánu obnovy zrušením tohto zákona. Orbánova reakcia sa dala predpokladať – nechajte si tie peniaze, nám ide o princíp. Opakuje to stále dokola, to isté, čo povedal aj v rozhovore pre postoj.sk.

Čo sa tu v skutočnosti stalo? Orbán hodil háčik a EÚ sa naň chytila. Nebudem preháňať, ak napíšem, že každý v Maďarsku chápe, kto je pedofil a každý chápe nebezpečenstvo konania takýchto osôb. Ale málokto chápe Plán obnovy, ekonomické či politické záležitosti do takej hĺbky, aby dokázal zhodnotiť všetky pre a proti. Čo lepšie pochopí verejnosť? Pedofilov alebo Plán obnovy? Odtiaľ už bola cesta k odmietnutiu peňazí EÚ pomerne krátka. EÚ si dala podmienku a Maďarsko povedalo nie. Takýmto spôsobom stanovila prekážku Plánu obnovy únia, nie Maďarsko. Teda z pohľadu bežného Maďara. Nie je to úplne čistá stratégia, ale žiaľ vidíme ju všade. Všade sa ťažko vysvetliteľné témy prebaľujú do maskovacieho obalu, aby sa dali verejnosti lepšie predať. Náprava sa dá zjednať len lepšou informovanosťou verejnosti. Prirodzene nie cez médiá, ktoré sú podplácané vládami.

Nebol to ani prvý a evidentne ani posledný rozpor, ktorý má s EÚ Maďarsko a Poľsko. Preto asi nikoho neprekvapilo, že sa tento týždeň začalo v médiách skloňovať vystúpenie Maďarska z EÚ, pretože ho spomenulo jedno vláde naklonené médium.

Nadchádzajúce oslavy SNP

Po prvýkrát v histórii nášho štátu sa stalo, že Ministerstvo kultúry nedalo za organizáciu osláv výročia SNP ani cent. Preto tu stojí zásadná otázka – čoho sa bojí ministerstvo a teda aj vláda?

Odkazu našich mŕtvych predkov a partizánov alebo živých ľudí, ktorí by prišli už tretí rok vypískať potentátov do Banskej Bystrice?

Odpoviem parafrázou na slová klasika: nechceli mať ani hanbu ani protesty, budú mať oboje. Aj vypískanie, aj protesty.

Obludárium Jara Naďa

Nerád sa uchyľujem k používaniu prídavných mien, tôboz nie k nadávkam, ale čo predvádza aktuálny minister obrany si žiada úpravu slovníka. Pretože už nestačí ani tisíc prekročených čiar.

V súvislosti s chaosom v Afganistane a ešte chaotickejším odsunom vojsk rozdával Naď vojenské vyznamenania. Okrem vojakov zapojených do odsunu vyznamenal aj veľvyslankyňu USA B. Brinkovú.

Predstavte si, že dáte vyznamenanie spolupáchateľovi zato, aký parádny bordel nechala jeho tlupa po svojej rabovačke. To presne urobil Naď. Nie som psychiater, preto ma nezaujíma, akým spôsobom sa Naďovi darí každý mesiac preraziť nové dno. Skôr ma zaujíma, ako to vnímajú bežní vojaci. Ako sa oni dívajú na tieto činy a udalosti? A či sa niekto ozve ako to urobili napríklad vo Francúzsku.

Sulík nemení svoj nemecký kurz

Tentoraz prihral Nemcom pílu v gemerskom kraji. Vyslúžil si za to samozrejme kritiku, napríklad od vedkyne Dubnej, ktorá stojí napríklad za objavom liečenia moru včelieho plodu. Kritiku jej opätoval slovom krava a vyhovoril sa, že ona začala. Vo svojom liste ho nazvala fašistom, hajzlom a hochštaplerom. Sulík si oslovenie fašista nevypočul po prvýkrát, spomeňte si na jeho konflikt s novinárom Michalom Havranom. Mohol by sa preto zamyslieť, prečo ho takto titulujú ľudia rôznych názorových prúdov a či na tom nebude niečo pravdy.

Z mojich informácii viem, že nedávno bol Sulík na návšteve v Bardoňove, kde sa už dlhšie chystá investícia do termálneho kúpaliska. Bardoňovo je vedľa Podhájskej. Tej Podhájskej, ktorú vláda de facto zrušila. Podhájska a Bardoňovo sedia na rovnakom zdroji vody, preto keď nebude vodu odčerpávať Podhájska, získa lepší tlak (a samozrejme návštevníkov) Bardoňovo. Ku koho úžitku sú teda manévre okolo Podhájskej?
Sulík sa v Bardoňove údajne prechádzal s arabskými investormi. Z mojich zdrojov viem, že ľudia z arabského sveta sa motajú okolo našich kúpeľov v regióne zvanom Termál už dlhšie. Skúšali to v Podhájskej aj v Nesvadoch. Teda všade tam, kde je termálne kúpalisko v majetku obce. V Nesvadoch ich poslali do hája, pretože si miestne kúpalisko obec stavala sama a trvalo jej do pomerne dlho. V Podhájskej tiež hodne dlho odmietali ponuky na odpredaj väčšinového podielu. (V Podhájskej sa stalo množstvo chýb, to je však na iný článok. Táto časť pojednáva o Sulíkovi a jeho ochote predať všetko, čo tu ešte zostalo.)

Sulík je definitívne škodná a svoju verejnú kritiku si plne zaslúži.

Aká vlna? A čoho?

Táto otázka smeruje k aktuálnej situácii okolo ochorenia covid-19. Potom, ako bola verejnosť masírovaná, že len vakcína nás dostane do normálu (a v Afganistane definitívne vidíme, že nie), sa dnes otvorene hovorí o tretej podpornej dávke. Po tretej dávke však prišla nová rana, účinnosť vakcín u ľudí trpiacich obezitou je nedostatočná. Tou obezitou, ktorá má skutočnú pandémiu. Nie rok, ale desaťročia. Tou obezitou, ktorá má navyše trvale stúpajúci trend a nič sa s ňou nerobí. Tou obezitou, ktorá je najhoršou komplikáciou, ak dostanete covid-19. A tou obezitou, ktorá ohrozuje vo veľkej miere naše deti.

Takže kedy začneme konečne riešiť obezitu a choroby obehového systému? Túto otázku som sa pýtal už pre rokom a doteraz je bez odpovede.

Foto: od Pixabay z Pexels

 

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

5 komentárov k “Politický prehľad #34”

 1. Dobry den, Vasu stranku som objavila len nahodou a odvtedy sa sem pravidelne vraciam a citam Vase clanky. Dakujem za Vase myslienky a postrehy.
  Ja som zase zachytila informaciu od jedneho pana zo Stakcina, ze vraj chcu predat vodnu nadrz Starinu nejakemu arabskemu sejkovi.
  Hladala som o tom viac na internete, ale nic som nenasla a pri citani Vasho clanku o Podhajskej som si spomenula na tento rozhovor.
  Mozno niekto bude o tom vediet viac. Velmi ma trapi, ked sa takto kusok po kusku rozpredava nase nadherne Slovensko. Co ostane nasim vnukom?

 2. Vďaka za komentár. Ono tu nejde ani o Sulíka ani o Arabov, tí za to v podstate nemôžu. Môžeme za to len my, že sa nevieme dohodnúť. Napríklad sa v území mohli dohodnúť všetky malé obce a každá si mohla postaviť menšie kúpalisko (typu Nesvady). Namiesto toho sa všetko vrazilo do Podhájskej a len do kúpaliska. Teraz sa ukázalo, čo odborníci prorokovali už roky dozadu a varovali pred tým Podhájsku. Že sa z tej obce stane miesto nedobré pre život jej obyvateľov. Prax im dala za pravdu – vypli vodu a v Podhájskej skapal pes. Doslova, bol som tam a videl to na vlastné oči. Žiadna spolupráca, len závisť a súťaženie. Za toto si môžu sami ľudia, nie Sulík alebo Arabi.

 3. RTVS som nepozeral, ale ten cestovateľ bude asi tento panáčik :
  https://www.youtube.com/watch?v=TqjT2AlkEmo
  Aj tam hovorí o šialenej chybe vlády po odstránení Talibanu Američanmi, o korupcii. Ale hlavne hovorí, že Afganistan bol do roku 1979, čiže do sovietskej invázie, normálna krajina, kam chodilo množstvo cestovateľov (dobre, že nepovedal, že vtedy tam bol taký turistický ruch, ako pred koronou do Chorvátska), Kábul bol mesto, kam sa chodili ľudia zabávať a popíjať (toto vypovedá o panáčikovom videní sveta a jeho hodnotách). Len potom prišli Sovieti, do 1989 pozabíjali takmer 2 milióny Afgáncov… a zábava a popíjanie v Kábule bolo tatam.
  Inak v obchodnom registri má tá jeho cestovka v predmete činností aj poskytovanie úverov alebo pôžičiek z peňažných zdrojov získaných výlučne bez verejnej výzvy a bez verejnej ponuky majetkových hodnôt a sprostredkovanie poskytovania úverov alebo pôžičiek z peňažných zdrojov získaných výlučne bez verejnej výzvy a bez verejnej ponuky majetkových hodnôt. Nepredpokladám, žeby bol až taký nadšenec Afganistanu a islamského bankovníctva, aby ich poskytoval s 0%, alebo s „kresťanským“ úrokom 3 – 6% ročne. Takže táto bohumilá činnosti jeho cestovky by možno vedela tiež porozprávať o korupcii, keďže cestovka má základné imanie 5.000 €. To je neskutočná sila a dôveryhodnosť, keď ide o požičiavanie peňazí.
  https://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=448643&SID=2&P=1
  Som rád, že si spomenul obezitu. Tu sú aktuálne čísla :
  https://www.worldometers.info/sk/
  Z nich vyplýva, že podvyživených ľudí je vo svete cez 854 miliónov, ale obéznych 791 miliónov a ľudí s nadváhou je 1,7 miliardy. Zaujímavé je zadívať sa na 30 sekúnd, ktoré čísla rýchlejšie naskakujú hore. Plus údaj vynaložených prostriedkov na liečbu chorôb spojených s obezitou len v USA.
  A čo sa týka Sulíka, rád by som vedel, či sa niečo vyplaví, prečo vlastne jeho otec emigroval za „komunistov“ do NSR. Bol zubár, čiže príslušník vtedajšej „elity“, oddelenie lekári, to bolo aj vtedy „zlaté remeslo.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *