Politický prehľad #36

Neustále píšem, že nemožno ignorovať politiku a treba si ju všímať aj v časoch, kedy je mimoriadne hnusná. Ale zároveň stále platí, že všetko s mierou. Inak povedané, nielen kovidom je človek živý…

Sulík sa definitívne odhalil

Ak niekto nevie zorganizovať jednu výstavu, ako môže riadiť rezort? Jediné druhé vysvetlenie je, že sabotáž urobiť náročky. Jeho ospravedlnenie? Vraj to bola technologická výstava. Nie nie, malé štáty sa musia 3x toľko snažiť ako tie väčšie, aby sa odprezentovali, aby mali úspech. Myslím, že Vlhová aj Sagan to povedali dostatočne jasne, ako veľmi sa musia snažiť, aby sa presadili.

Ďalej platí, že kto chce mať skutočný úspech, ten musí zamakať nielen na nápade, ale aj na detailoch. Pretože na detailoch zvyknú potom padať celky. Takže Sulík nielenže nedotiahol jednu výstavu do konca, ešte sa aj hlúpo vyhovára.

Bežná práca sa vo väčšom kolektíve dá predstierať. Preložím tu papier cez papier, tu zavzdychám, koľko je roboty a nejako ten čas už plynie. Riadiaca funkcia sa ale predstierať nedá. Ani krátkodobo, ani dlhodobo. Inak povedané, vojsko prežije dezerciu niekoľkých vojakov, ale neprežije dezerciu generála.

Naď bol nakupovať vianočné prskavky

…a spolupáchatelia novinári to obišli v podstate ignorovaním. Potom, ako boli oznámené masívne nákupy vojenskej techniky, sa vybral Naď do USA na bilaterálne stretnutie. Nie na pár dní, ale rovno na celý týždeň. Na mieste je otázka, či sa náhodou neobnovilo rokovanie o budovaní americkej základne na Slovensku, ktorá bolo len nedávno odhalené, ale aj z Trumpovej strany zastavené.

Ktokoľvek, kto si pozrel návrh nového slovenského rozpočtu, musí skonštatovať, že jeho prioritou sú zbrane a vojsko. Toľko na obranu nemieni vyhodiť nik z našich susedov, ale ani veľké a silné krajiny ako napr. Nemecko. Skutočne chceme v 21. storočí zbrane a nepríčetne vulgárneho ministra a nie napríklad vzdelané slušné deti? Otázka priorít.

Fašizmus sa prejavuje naplno

Začína hovoriť o zosobňovaní nákladov na liečbu neočkovaných. V podstate som rád, pretože nám to umožní poraziť skrytý fašizmus raz a prevždy. Som totiž zvedavý, ako rozhodnú, kto si môže za svoju diagnózu sám a u koho je to len „rana osudu“. Takže keď chcú trestať platením neočkovaných, začnú spolu s nimi aj fajčiarov, alkoholikov, obžercov a ďalších? Kto určí hranicu? Komisia pre pravdu a právo na život? Nevolená samozvaná komisia, ktorá dnes určuje, čo je hoax a čo nie?

Klimatický debakel

V Škótsku sa konalo veľké stretnutie na tému boja proti klimatickým zmenám. Čína a Rusko naň nevyslali svojich vrcholných predstaviteľov a dôvody sú hneď dva. Prvý je prítomnosť amerického námorníctva v Stredozemnom a Čiernom mori a tiež nebezpečné slová v spojitosti s Taiwanom a druhý je odpis farizejov, ktorí ekológiu hlásajú, ale sami pritom lietajú triskáčmi aj superkrátke vzdialenosti. Úsmevné je, že do hája ich poslal ešte aj ich Liebling, menovite Greta Thunberg. Kto by sa chcel zúčastniť takejto frašky?

Hromadné provokácie v reťazcoch

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté. Keď spacifikovali dvaja policajti pána s barlami, ľudia boli pohoršení. Oprávnene. Potom začali pribúdať vyslovené provokácie v reťazcoch a politická ozvena nenechala na seba dlho čakať. Všetky následné akcie a videá len zneužívali prvotné poburujúce video pána s barlami. Alebo sa snažili minimalizovať dosah a hnev, ktorý spustilo.

Položte si otázku, kto príčetný pôjde do otvorenej provokácie s políciou? Kto pôjde na miesto, o ktorom vie, že bude reagovať privolaním polície? Len človek, ktorý je zvyknutý na disciplínu, dril aj fyzický kontakt. Kto sa nebojí dostať. Kto pohodlne prepláva aj cez pár mesiacov väzenia. Toto všetko si bežný protestujúci rozmyslí.

Ostatné je základná psychológia. Policajt ale aj predsudkovo-posudková komisia davu si vás zaradí a vyhodnotí do 3 sekúnd. Pretože väčšina komunikácie prebieha neverbálne, teda bez slov. Navyše policajt okamžite vie, že má do činenia s kolegom. Ľudia z fachu sa skrátka poznajú aj keď neboli kolegovia. Tomu zodpovedá aj reakcia – čiže následná bitka. Podobné sa totiž priťahuje a vrana k vrane sadá.

Výsledok je, že vláda viac utiahne šróby, bude vyvíjať väčší tlak na policajtov. Potrebujeme to? Potrebujú to policajti? Akcia podporila udavačstvo a rozvírila ešte viac vášní a hnevu. Akoby nám vášne niekedy v minulosti pomohli z bahna.

Potvrdenie, že išlo o provokáciu, prišlo pomerne rýchlo a predvídateľne zo zeleného tábora kotlebovcov. Video a incident využili ako rozbušku na privolanie ľudí k protestu dňa 17. novembra. Ako asi dopadne akcia, na ktorej budú ľudia podobní tým v Piešťanoch?

Takto sa odpor nerobí. Kto má trochu rozumu, tomu netreba nič radiť ani našepkávať. Ten už dnes veľmi dobre vie, kade vedie cesta a ide po nej. Potichu sa spája a pracuje. Pre ostatných mám jedno názorné video. Podobných videí je množstvo a neporovnávajú len extrémy – bezdomovca a biznismena. Podobný experiment s rovnakým výsledkom sme robili na vysokej škole v rámci sociológie a dávnejšie som videl video – porovnanie bežného čisto oblečeného mladíka s biznismenom. Mladík sa pomoci dočkal omnoho neskôr ako biznismen.

V týchto časoch sa skutočne oplatí dívať sa do kalendára. 17. november sa blíži rýchlo a jednotlivé opozičné strany sa už dostatočne predviedli. Kotlebovci sa chcú biť a provokovať, Hlas si hrkúta so Sulíkom a Smer organizuje pokojné akcie, väčšinou v iný deň, ako sa všeobecne očakáva.

Pod provokáciami mám na mysli aj niektoré alternatívne médiá, prípadne aj právnikov, ktorí natáčajú videá a píšu články. V podstate robia to isté, čo chlapi z incidentu v Lidli. Rozumný človek prestal v tomto reťazci nakupovať už pred rokmi a nepotrebuje teraz nadávať či robiť provokácie.

Zásek

Ak máte možnosť, pozrite si francúzsku komédiu Zásek alebo Stuck Together. Je aj v českom znení a nabitý symbolikou. Oplatí sa pozrieť viac krát a všímať si detaily – napríklad názov zatvoreného baru aj to, akému účelu začal slúžiť.

P.S.

Verím, že ste si všimli veselý tón, akým som skončil dnešný prehľad. Nielen to, ale aj ilustračnú fotku plynúceho potoka. Isto viete, čo symbolizuje.

Foto: Pixabay z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

2 komentáre k “Politický prehľad #36”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *