Ako si nevychovávame zdravú generáciu

V tomto roku vyšla štúdia, ktorá skúmala vplyv zvýšených hladín CO² na ľudí. Zistenia, najmä ak ich založíme do väčšej mozaiky, sú mimoriadne znepokojivé.

V skratke, štúdia prišla nato, že pri zvýšených hodnotách plynu, ktorý vydychujeme, rastie u ľudí malátnosť a vystrašenosť. Ak sú hodnoty dlhodobo vysoké, človek môže časom stratiť 25% schopnosti rozhodovania a až 50% strategického myslenia.

Kde sa stretnete s vysokými hodnotami CO²? Vo všetkých zle vetraných priestoroch (nákupných centrách, kanceláriách či ško) a tiež v mestách, kde sú jeho hodnoty vyššie ako na vidieku. Svojou mierou prispievajú k vyšším hodnotám aj respirátory. Žiaľ, vysokým dávkam CO² sú vystavené naše deti v školách, ako zistil nedávny výskum Technickej univerzity v Košiciach. Hodnoty sú tam prekračované 2 až 3 krát. Keď začneme skladať tento obrázok ďalej, tak zistíme, že medzi mladými výrazne vzrástli prejavy úzkosti, ale aj množstvo pokusov o samovraždu. Internetová linka psychologickej pomoci už v minulom roku zaznamenala 150% nárast telefonátov. Školy, ktoré sa tomuto venujú a majú dostatočne skúsených psychológov, už v tomto roku inštruovali svojich pedagógov, aby nevytvárali na deti nadmerný tlak. Na niektorých školách ubrali plyn a zaviedli napríklad niekoľko dní neskúšania. Naopak v iných školách sa tvária, akoby posledné dva roky neboli a ďalej rúbu do detí čo to dá.

Rovnako tak vzrástol počet prípadov domáceho násilia, niekde až 3 či 4-násobne. Nemali by sme zabúdať ani na to, že deti a mládež sledujú politiku a dianie okolo nás. Ak ste si mysleli, že nie, tak sa šeredne mýlite. Deti vnímajú viac ako si dospelí dokážu priznať. Aj piatak či šiestak sa Vás na hodine bez problémov opýta, či by ste volili Trumpa alebo Bidena, prípadne aký máte názor na niektorého z politikov. (Pozn.: Na tieto a podobné otázky samozrejme neodpovedám, pretože škola je akademická pôda a politika do nej nepatrí. Namiesto toho sa ale môžeme rozprávať o sociológii a ďalších vedách, ktoré im vedia objasniť javy, ktorým nerozumejú, ale cítia, že hýbu spoločnosťou.)

K tomu všetkému treba pripočítať skúsenosti s niektorými čerstvými adeptami učiteľského povolania. Z ich úst sa potom dozviete, že sú vedení k tomu, aby sa s deťmi hlavne hrali, robili projekty a pod. Do denníka z praxe si nesmú napísať, že preberali a upevňovali učivo. Pretože podstatné vraj je, aby deti kriticky mysleli. Ale nepovedia, čím majú kriticky myslieť, keď nemajú poriadne základy. Nehovoriac o tom, že s deťmi sa nemožno v škole každý deň iba hrať.

Keď zrátame všetky tieto informácie do celku, tak je jasné, že si zarábame na budúci obrovský problém. Vychovávame generáciu ustrašených detí neschopných strategicky myslieť. Kto bude v budúcnosti operovať, kto bude riadiť jadrovú elektráreň a kto bude riadiť náš spoločný štát?

Foto: Pixabay z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

2 komentáre k “Ako si nevychovávame zdravú generáciu”

  1. K tomu zdraviu. Zdieľajú sa rozhovory s majiteľom vydavateľstva Torden Semaňákom. On založil spoločnosť KARLOFF, ktorá vyrába alkohol – Tatranský čaj. Firmu odovzdal svojim deťom. Prečo stále pokračuje v získavaní peňazí cez produkciu alkoholu? Lebo knihy ho určite neživia.
    https://www.finstat.sk/50160141
    Jednou rukou ponúkať ľuďom poznanie cez knihy a druhou im ničiť zdravie alkoholom… u mňa sa to bije. Nechcem ho zhadzovať, hlavne nie jeho veľmi záslužnú prácu s vydavateľstvom. Pretože také knihy v slovenčine inde nekúpim. Len tá produkcia alkoholu mi vadí. Ale ak vďaka jeho práci a poznaniu získaných prostredníctvom kníh začne klesať spotreba alkoholu, tak jedného dňa bude produkcia alkoholu bezpredmetná. Bez zákazov, bez potreby reštriktívnych zákonov.

    1. Túto otázku si kladiem aj ja, aj pri iných ľuďoch.

      Napríklad A. Végh robil reklamu na tvrdý alkohol a nedávno som videl jeho tvár na e-cigaretách. Celé zle, fakt potrebuje peniaze získavať týmto spôsobom?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *