O čo ide Poliakom?

Náš severný sused a partner v zoskupení V4 je v poslednom čase mimoriadne aktívny. Až by sa dalo povedať hyperaktívny. Všetko má však svoju štartovaciu fázu, tak sa na ňu pozrime.

Poľské elity sa dnes aktívne zapájajú do konfliktu na Ukrajine. Boli to práve oni, kto navrhol dodanie ruských stíhačiek Ukrajine, čo zamietli v USA. Keď neprešiel tento návrh, prišli s nápadom vyslať na Ukrajinu „mierotvorný“ kontingent NATO. Ďalší skvelý nápad. Ak sa už oháňame medzinárodným právom a chartou OSN, tak sú povolené len dve možnosti, kedy sa niekto môže pustiť do vojny. Prvý dôvod je vojna schválená Bezpečnostnou radou OSN a druhá je v sebeobrane. Nevidím ani rezolúciu OSN a už vôbec nie sebaobranu.

Šialenstvo poľských elít nezačalo pri Ukrajine. Pár rokov nazad prišli s návrhom, že chcú mať na svojom území umiestnené americké jadrové zbrane. V 21. storočí, namiesto znižovania ich počtu už dlhšie rastie snaha o ich navýšenie. Myšlienku ozvučil Lech Walesa (2014), ale rovnako sa jej chytil zrejme hlavný ideológ poľského šialenstva Jaroslaw Kaczynski (2017). Vznikol okolo toho celkom zaujímavý šum, pretože niektorí natovci komentovali nemecké váhanie tak, že jadrové zbrane dnes umiestnené v Nemecku by mohli zmeniť adresu smerom na východ.

Poďme ešte ďalej do minulosti, k vojne v Iraku. Ku ilegálnej invázií, ktorá tiež nespĺňala ani jednu z podmienok OSN a uskutočnili ju na základe vymyslených báchoriek a fotiek. Viete kto začal inváziu do Iraku v roku 2003? Boli to 4 nasledovné západné štáty: USA, Veľká Británia, Austrália a Poľsko. Ako podporovatelia sú uvedení Holandsko, Taliansko a Španielsko. Pričom poľský kontingent bol jeden z najväčších. Skutočne ma zaujíma, v akej sebeobrane konala napríklad Austrália a Poľsko, ako presne ich ohrozoval Irak?

Inak to nebolo ani v ekonomickej rovine. V roku 2015 otvorilo Poľsko svoj prvý LNG terminál na dovoz skvapalneného plynu z USA. Prečo to Poľsko robí? Prvá odpoveď, ktorá vám možno napadne, je príliš veľa ekonomických väzieb na USA a Veľkú Britániu. V ľudovej slovesnosti sa to prejavilo aj známym vtipom o ankete, ktorú robili v Británii. Pýtali sa ľudí, či je poľská imigrácia problém. 62% odpovedalo No, absolutely not. No a 38% opýtaných odpovedalo Absolutnie kurwa żadnego. Napriek tomu, že táto myšlienka je prvoplánová, možno dáva aj najväčší zmysel. Ak Poľsko inštinktívne cíti koniec dolára a následne koniec USA ako veľmoci, celkom logicky bude brániť postavenie toho, na kom je závislé, od koho žiada jadrové brane a od koho dováža LNG. Nehovoriac o peniazoch, ktorými dotujú poľskí emigranti domácu ekonomiku. Spomenúť treba aj peniaze CIA za Reganovej administratívy, ktorými cez tretie osoby financovali hnutie Solidarność v 80-tych rokoch. Jednoducho bránia svoj peňazovod. Máme tu totiž dobu, kedy sa vyberajú strany a partneri. Poľsko je evidentne presvedčené, že Amerika mu je bližšia ako Európa a dokazuje to hlavne reálnymi činmi, nielen rečami.

Druhá myšlienka sú veľmocenské ambície Poľska hrať v našom regióne prvé husle. Nečudoval by som sa, keby nemali ambíciu podchytiť si ešte aj časť Ukrajiny. Dávalo by to zmysel aj pre USA a Veľkú Britániu, ktoré by si nemuseli špiniť ruky a mali by tam dlhodobo lojálneho správcu. Trochu poihrať na poľsko-ruské vášne a ono sa to poddá.

V každom prípade sa oplatí zaostriť na Poľsko. A či náhodou nebude musieť „vďaka“ svojmu intenzívnemu snaženiu rozšíriť názov historického pojmu Tri delenia Poľska o ďalší.

Foto: Anthony BeckPexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

4 komentáre k “O čo ide Poliakom?”

 1. Poľsko vystupuje ostro voči Rusku a aj Nemecku. Poliaci vytvorili minulý rok Inštitút vojenských strát (nemám jeho názov v poľštine) a prišli s požiadavkou odškodnenia štátu voči Nemecku, a lietajú sumy že 850 miliárd dolárov. Niekto sa postaral, aby so západným susedom za dobre nebolo. Ten spôsob, ako Poľsko vystupuje, smrdí Britániou. Podobne kontrolujú aj Turecko. Chazin v starších videách spomínal, že jedna z možností pre Britov, ako budú chcieť zachrániť, bude vytvorenie spojenia medzi P, U a T, takmer celá západná hranica Ruska. Kde anglosasi budú riadiť všetky tri štáty cez dosadené bábky ako je Zelenský. Tie tupé nápady Poliakov od mierových jednotkách nie je nápad z hláv domácich politikov.
  Poľsko bude dovtedy hrať široké ramená, dokiaľ bude mať USA a VB zdroje a noty, čo bude potom nikto nerieši. To isté vidíme doma v parlamente a vláde. Anglosasi kopírujú schémy kontroly riadenia sami od seba a Británii reálne hrozí, že po rozpade comonveltu zostane ostrov osamotený a chudobný jak kostolná myš. Zhýčkané obyvateľstvo Británie nie je mentálne vôbec pripravené na takýto úpadok, libra stratí 90 percent svojej kúpnej sily a rozpad valutovej zóny.

  1. Vďaka za doplnenie, na tie reparácie som zabudol, to bol tiež čelopleskový moment.

   Británia je kapitola sama o sebe. Ešte v Austrálii sme zvykli čítať noviny Sydney Morning Herald, kde boli celkom dobré publicistické články. Jeden bol o ich (a teda aj UK) vzdelávacom systéme. Oni si normálne vypočítali, že nepotrebujú viac ako 10% inteligencie, vzdelaných ľudí. Preto je tam tak málo štátnych škôl a zvyšok je platený a málokto na to má. Idú na to striktne cez peniaze a to sa im vypomstí.

   Druhá vec sa tiež týka školstva – decká sú tam dlhšie v školách ako naše, ale do 10 rokov sa v podstate len hrajkajú. A keď ich chcú potom niečo naučiť, už je neskoro. To naši už vedia vybrané slová a komplet násobilku. Paradox je, že samotní Angličania nemajú dobrú metodiku učenia sa vlastného jazyka. Prečo asi USA a UK odmietajú zverejňovať údaje o analfabetizme? Sám učím angličtinu a vidím, čo je to za jazyk. Neporovnateľné s nemčinou, kde sú veci dané, jasné a zrozumiteľné. V angličtine je takmer všetko závislé na kontexte vety. Úplný mix.

   Ak máš na tomto založený štát, koniec je skutočne bližšie, než si ktokoľvek z nás myslí. Tie články som čítal dobrých 16 rokov nazad. S príchodom mobilov a internetu sa situácia zrejme ešte viac zhoršila.

  1. Lenže môcť si za to budú sami, práve takýmto konaním svojich elít. Preto píšem aj v článku, že nie bežní Poliaci, ale poľské elity, ktoré ich do tohto ženú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *