Svet propagandy v obrazoch

Hovorí sa, že obraz nahradí tisíc slov a plne sa s týmto tvrdením stotožňujem. Každý človek totiž myslí v prvom rade v obrazoch, nie v konkrétnych vetách. Preto bude tento článok založených na obrazoch, ktoré dostatočne dokumentujú dnešné udalosti a najmä propagandu.

Biden robil opičky na Scholza

Na stretnutí NATO 24. marca 2022 sa stretli prezident USA Joe Biden a nemecký kancelár Olaf Scholz. Americkí prezidenti majú celkovo zvyk robiť zaujímavé gestá. V minulosti si možno spomeniete, ako si Bush mladší túlil na svoju hruď oceneného Havla a bozkával ho na hlavičku. Teraz Biden robí za chrbtom Scholza opičky a Olaf sa len poťutelo usmieva. Nádherná ukážka reči tela.

Mýtické Medzinárodé spoločenstvo

Tento pojem sa v politike a médiách vynára neustále. Ako prízrak. Prirodzene, objavil sa aj dnes, keď medzinárodné spoločenstvo (a celá EÚ, ako povedal Korčok) odsúdila kroky Ruska. Kto je teda to medzinárodné spoločenstvo? Odpoveď sa skrýva v tejto mape.

Medzinárodné spoločenstvo

 

Assad začal lietať

Assad v SAE
(Photo: WAM/AFP/Rashed AL-MANSOORI)

Assad už nelieta len do Moskvy a Teheránu, nedávno zaletel do Spojených arabských emirátov. To znepokojilo USA, pretože zhruba v tom istom čase nasledovali aj ďalšie podobne nepríjemné správy z Blízkeho východu.  Napríklad, že  Saudská Arábia (ich spojenec a významný nákupca ich zbraní vážne) uvažuje nad predajom ropy Číne v yuanoch a nie dolároch. Alebo že veľký producenti ropy nebudú zvyšovať produkciu, ako ich o to žiadala Amerika a Veľká Británia.

Reč životných okolností pre Poľsko

Túto správu nebude ilustrovať priamo obrázok, ale ide o obraz ako taký. Poľské elity mali pred stretnutím NATO a konkrétne pred stretnutím Bidena a Dudom veľké reči o tom, ako Európa potrebuje viac Ameriky. Následne sa Dudovi pokazilo lietadlo, keď chcel letieť za Bidenom do Rzeszówa. Rzeszów je zároveň logistickým centrom, odkiaľ na Ukrajinu prúdia dodávky zbraní. Len nedávno tam doletel z Turecka obrovský Antonov, ktorý tam pre Ukrajinu doviezol bojové drony. Keďže Maďarsko mu nedovolilo použiť svoj vzdušný priestor, urobil si z Turecka okľuku aj cez Slovensko. Presne ako pri bombardovaní Juhoslávie, aj naše elity sa nás snažia stoj čo stoj dostať na nesprávnu stranu sveta.

Kto nepochopí reč životných okolností (pretože náhody neexistujú), ten sa bude čudovať. Pretože život nie je sadista, prehovára k človeku postupne. Ak tento nepočúva, príde dôraznejšie varovanie. Keď nepočúva ani to, príde známe božie dopustenie. Pred týždňom Amerika odmietla poľské návrhy poslať Ukrajine stíhačky. Po stretnutí Bidena s ukrajinským ministrom zahraničných vecí vo Varšave už to zrazu možné je. Rozhodnúť sa má Poľsko. Znamená to, že USA ich hodili cez palubu a Štvrté delenie Poľska je za rohom?

  „Odborník“ kam len oko dovidí

Na Slovensku sa nám roztrhlo vrece s odborníkmi na krízu a každý, kto má funkciu, zrazu cíti nutkavú potrebu prejaviť sa. Voláme to aj padanie masiek, pretože nám to zároveň poskytuje jasnejší obraz o rozmýšľaní a konaní týchto „odborníkov“.

Za všetkých spomeniem len dvoch. Prvou je dáma, pani Viera Vančová, riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Trnave. Komentár nepotrebuje, stačí si len spojiť jej funkciu s tým, čo napísala na Facebooku. Prípadne si všimnúť neprehliadnuteľné viacnásobné úpravy profilovky.

Viera Vančová

Druhý príklad je z Nitry. Mesto, v ktorom bývam, má nové logo. Grafik si ho zobral z nášho mestského erbu, v ktorom ruka rytiera drží zástavu. Ide o prvú zástavu na našom území s vyobrazením dvojkríža. Je to tzv. byzantský ležatý dvojkríž. Vlajka je z obdobia 13. storočia a vlády Bela IV.

Namiesto vlajky dáva grafik čo sa mu práve hodí. Na Vianoce to bola vetvička ardízie, čo je skôr vianočný symbol v anglosaských krajinách ako u nás. Pikantné je, že v niekoľkých štátoch sveta ide o inváznu rastlinu. Po vianočnej vetvičke tam teraz grafik dal zrejme to isté, čo na svoju profilovku. Ukrajinskú vlajku.

Grafický dizajn má napriek všetkému svoje pravidlá a aktivizmus do nich nepatrí. Ani prznenie heraldických symbolov. Nie, ani postmodernizmus nie je dostatočný dôvod nato, aby sme prekračovali všetky hranice. Práve tu ide o reč symbolov, kde náš pôvodný znak zrazu dostáva elementy cudzích kultúr. Dôvod nie je bohumilý, dôvodom sú nedoštudovaní ľudia, ktorí netušia, čo činia. S primátorom Hattasom na čele, pretože odtiaľ prišlo zadanie grafickej práce. Grafik ho už len vykonal. Hattas nebol schopný doštudovať vysokú školu a očividne sa to prejavuje aj v praxi. Kto ho zažil napríklad na rokovaniach, videl akurát dosť.

V uliciach mesta Nitra

Čaputová vs. Blaha

Nebudem rozoberať malicherné doťahovanie týchto dvoch, lebo ako sa hovorí, chlieb pre to lacnejší nebude. Pravdou však zostáva, že Čaputová je falošnica, ktorej nevadilo, keď predstavitelia vlády zasypávali nadávkami a nevraživosťou nás občanov. Vadí len to, keď zasypáva Blaha ju. Boli sme už opice, dezoláti, psy za plotom, antivaxeri a pod. Teraz statočne navnímala, že sa krivda deje len jej. Myslím, že touto žalobou konečne domaľovala svoj vlastný obraz. Je úplný a môže niesť meno Falošnica. Nevydražia ho však na žiadnej aukcii.

Hovorenie a mlčanie

Dva protipóly. Najprv hovorenie. Slovensko má pomerne bohaté skúsenosti s prevracačmi kabátov. Prejavilo sa aj v našej kultúre, napríklad v dielach Tisícročná včela či Alžbetin dvor. Pamätáte si na postavu zo želežničných opravovní, ktorá najprv hovorila, že „monarchiu si rozvracať nedáme“ a po 1. svetovej vojne zmenila na „Republiku si rozvracať nedáme“? To isté sa deje aj dnes. Stále tu máme skupinu ľudí, ktorá včera nadávala antivaxerom, dnes nadáva všetkým, ktorí odmietajú vojnu. Plynule prešli z jedného systému do druhého, no podstata ich nevraživosti zostala.

Máme tu však aj pomene početnú skupinu, ktorá mlčí. Tej patrí nasledovný výrok Dostojevského.

Citát Dostojevského

P.S.

Články môžete odteraz sledovať aj cez Telegram t.me/svetonazor.

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

2 komentáre k “Svet propagandy v obrazoch”

  1. ľudia nemlčia. Začali “hovoriť” svojským jazykom. Nekričia, nehulákajú, ale začínajú vytvárať paralelný štát v štáte. Naučili sa to v dobách marxizmu-leninizmu. “Vládnuce” vlastizradné “elity” sa stávajú čoraz viac odtrhnuté od reality, “mlčiaca” časť populácie hľadá a nachádza vlastnú cestu. Aj tvoji maturanti našli – doštudujú pre papier, no v reálnom živote sa počas pràce zaškolia na to, čo prax bude vyžadovať.
    Minister (pozerám, že som preklepmi napísal pôvodne monoster – monštrum) a školstvo si z nich robia srandu, tak aj oni budú si robiť srandu zo systému… – školstvo nemohlo nájsť lepší spôsob, ako odpojiť túto generáciu maturantov od debilizujúceho a zotročujúceho systému. Tento systém pre nich prestal byť autoritou. A to je dobré – budú hľadať vlastnú cestu životom, prestanú byť uniformným davom – biorobotmi, mnohí sa stanú démonmi, no odtiaľ je už len krok k Čeloveku, pretože od matrixu sa už odpojili…

    1. Konštruktívny pohľad, vďaka Ti, najmä u tých maturantov. Otázka len znie, ako dlho bude trvať synchronizácia ľudí, ktorí sa zatiaľ organizujú spontánne a trochu aj chaoticky. Čím však bude horšie, tým rýchlejšie sa zladia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *