Politický prehľad #45

Dnes sa budem venovať skôr drobným udalostiam, pretože aj cez ne sa prejavujú veľké deje.

Budeme hladní, ale zato plne vyzbrojení

Už pandémia ukázala našu potravinovú zraniteľnosť a po konflikte na Ukrajine je to ešte horšie. Naša potravinová sebestačnosť je za celú dobu existencie samostatného Slovenska (a predtým aj ČSSR) jednoznačne najhoršia. Dopestujeme si len zopár plodín, zvyšok musíme doviezť.

Napriek tomu sa v tomto sektore dlhodobo nič nedeje. Zato Naď včera na tlačovke oznámil, že plánuje preinvestovať 4 miliardy na ďalší nákup zbraní. Vrchná veliteľka Ozbrojených síl SR (teda Čaputová) na to ani slovo. Citlivé vnímanie vypnuté.

Aj pre toto sa čoraz častejšie začína objavovať otázka Načo je nám štát.

 

Anarchia v medzinárodných vzťahoch

Kolektívny Západ sa pomerne často sťažuje, že Rusko klame, neplní záväzky a porušuje medzinárodné zmluvy a dohovory. Vždy sa však treba pozrieť na to, kde sa udalosti začali a kto na ne len reaguje. Teraz sa napríklad Západ čuduje, že Rusko začne vymáhať platby za svoje energonosiče v rubľoch. Keď sa pozriete na drobné udalosti, tak natrafíte napríklad na správu, že miestne zastupiteľstvo Prahy 6 má v úmysle vyvlastniť budovu, ktorá patrí ruskému veľvyslanectvu. Ide o budovu školy, ktorú chcú použiť pre Ukrajincov. Takýchto hlúpych výstrelov dnes napočítate za tri vrecia.

Rovnako sa čudoval Korčok, keď Rusko tento týždeň vyhostilo 3 našich diplomatov. Vraj neopodstatnene. Vynecháva mu pamäť? Práve jeho rezort sa pričinil o to, že Slovensko nedávno vyhostilo ruských diplomatov.

Anarchia sa prejavuje aj v obyčajnom štátnom protokole. Traja naši najvyšší štátni predstavitelia napríklad včera prijali starostu ukrajinského mesta Melitopoľ. Je táto osoba skutočne taká osobnosť, aby jej prejavili pozornosť rovno všetci traja najvyšší štátni predstavitelia? Keď to dáme do súvisu, tak kedy takúto pozornosť prejavili štátni predstavitelia nám, bežným občanom? Vtedy, keď nám nadávali do opíc? Ak budú takto pokračovať v protežovaní všetkého zahraničného a ignorovať vlastných občanov, nesmú sa čudovať, keď ich vynesú z palácov a vyhodia na smetisko dejín.

Príprava na fašizmus aj u nás

Na internete prebehla zaujímavá debata o tom, na čej strane vlastne stojí hnutie Republika. Dvaja asistenti ich poslancov robia totiž redaktorov v médiu Kulturblog. Už dávnejšie začali publikovať texty, ktoré skryto útočia na SNP. To robil koniec-koncov aj Kotleba, od ktorého odišli. Odišli len fyzicky alebo aj mentálne?

Keď začala byť situácia vážna, začal ju hasiť Uhrík. Jeho statusu sa však len ťažko dá uveriť. Je preto namieste otázka, či hnutie Republika prežije tento rok. Resp. kto v nej bude mať navrch, či prostoreký Mazurek alebo aspoň trochu viac zorientovaný Uhrík.

Tak ako tak, hnutie Republika je zrejme rovnaký nástroj, ako Kotleba so svojou družinou. Nástroj na podchytenie nahnevanej časti pronárodného publika a jeho odvedenie do slepej uličky. Nástroj na umŕtvenie protestného potenciálu spoločnosti. Rovnakú úlohu však plnia aj nepolitici, napríklad známy „hrdina“ internetu Danny Kollár. Má vraj zaručené správy zo spravodajského prostredia. Len jedna otázka – čím je iný od hlúpych spravodajských únikov, ktoré zverejňuje napríklad Denník N?

Mali by sme si dať veľký pozor, kto všetko sa bude snažiť osedlať si náš hnev a snažiť sa prehodiť výhybku z národniarstva na národný fašizmus. Nemali by sme podľahnúť pokušeniu zlynčovať politikov, pretože sami sme dávnejšie rezignovali na náš štát. Rezignovali sme mlčaním, ignorovaním volieb a mnohými ďalšími skutkami. Tá výhybka bude prehodená nenápadne, pretože chvíľu pôjdu prehodené koľaje rovnakým smerom, ako tie predošlé. No nakoniec sa oddelia a odvedú nás úplne inam, než sme pôvodne chceli.

Zelenskyj vyzýva

Keď si prečítate noviny nie dva týždne nazad, ale niekoľko rokov nazad, zistíte, že to je jediné, čo vie táto osoba robiť. Vyzývať zahraničie. A keď nie vyzývať, tak mu rovno hroziť. Neprejde jediný deň, čo si človek prečíta, komu sa práve povyhrážal minimálne 3. svetovou. Dnes sa napríklad bude „prihovárať“ poslancom nórskeho parlamentu. Už mi pripomína bieloruskú aktivistku, ktorú vodili ako atrakciu po celej EÚ a tiež vystúpila v najrôznejších parlamentoch. To isté teraz robia s vyššie spomenutým ukrajinským starostom a poslankyňami.

Obetovali pešiaka

Namiesto odstúpenia ministra vnútra, ktorý má doslova za ušami, včera odstúpil jeho štátny tajomník. Tu netreba veľa komentárov, stačí si len pozrieť tlačovú konferenciu, kde ohlasuje svoje zloženie funkcie. Reč tela povie viac ako sto mojich slov. Jeho reč začína od 19:25.

Novinka v jazykovej diverzii

Doteraz sme v správach počúvali o utečencoch a imigrantoch. Oba tieto pojmy časom nabrali nelichotivé významy, tak prišiel čas, aby ich propaganda nahradila niečím novým. Dovoľte, aby som Vám predstavil slovíčko mesiaca – odídenec. Zaznelo napríklad včera v štátnom rozhlase, pri reportáži o schvaľovaní tzv. zákona Lex Ukrajina.

Nejaký čas potrvá, kým sa aj toto slovíčko ošúcha a pripojí sa migrantom a utečencom. Dovtedy dobre poslúži na čiastočné zmiernenie hnevu ľudí, koho v skutočnosti podporujú štátni predstavitelia. Či domácich občanov alebo cudzích.

Foto: Pixabay z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

5 komentárov k “Politický prehľad #45”

 1. nemozem sa ubranit dojmu, ze zo Zelenskeho spravili novu Gretu, uz ju/ho teraz nemozu posielat do skoly, tak moze otravovat kontinualne, kedze aj tak nic neriadi.

  1. Áno, robia to takto so všetkými. Koniec-koncov, robia to tak odjakživa, napríklad keď vyznamenajú nejakého takzvaného disidenta.

 2. „Nemali by sme podľahnúť pokušeniu zlynčovať politikov, pretože sami sme dávnejšie rezignovali na náš štát.“

  Súhlasím, ale keď oni ľudí o to vyslovene žiadajú?

  1. Žiadať môžu, ale nie sme povinní im vyhovieť.😉
   Lynč len uvoľní energiu a hnev, no následne nenastane náprava.

   1. Len či to ľudia pochopia, už sú na to spracovávaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *