Ako pokračuje kultúrna vojna v USA

Po vlne politickej korektnosti, Black Lives Matter a woke culture v USA pokračuje delenie spoločnosti na ďalšie konfliktné fronty.

Na Floride, kde má jedno zo svojich sídiel spoločnosť Disney, sa rozbehla debata o LGBTI. Republikánsky guvernér tohto štátu totiž presadzuje zákon, ktorý by zakazoval diskusiu o gay témach na školách. Do istého ročníka kompletne a od vyšších by ju výrazne obmedzil.

Voči tomu sa ohradili napríklad zamestnanci spoločnosti Disney. Oni aj ďalší vyčítajú tejto korporácii, že neprotestovala nahlas voči pripravovanej legislatíve. Riaditeľ Bob Chapek na kritiku reagoval nasledovne – spoločnosť nepotrebuje protestovať, pretože šíri svoje názory na danú tému už len tým, aké filmy produkuje a čo v nich zobrazuje. To je v podstate pravda, v každom ich filme máte dnes zobrazenú niektorú z menšín.

Americká tlač aj z opačnej strany USA však vyčíta firme Disney a mnohým iným korporáciám, že na jednej strane financujú konzervatívnych senátorov a politické strany, no na druhej strane svojou činnosťou otvorene propagujú LGBTI agendu.

Prepojenosť korporácií a politiky možno vidieť práve na príklade slávneho Disneylandu na Floride. Firma dostala od úradov takpovediac bianko-šek na výstavbu tejto atrakcie. Jednak pred pol storočím dostali poľnohospodársku pôdu na výstavbu, ale s ňou aj takmer neobmedzené práva nad ňou. To znamená, že majú výnimky z väčšiny štátnych regulácii, majú vlastnú políciu aj požiarnikov, dokonca si sami spravujú daňové povinnosti a územné plány. Ekonomický výtlak tohto kolosu je obrovský. Dáva prácu cca 460.000 ľuďom, na daniach zo vstupného v roku 2018 zaplatila 409 miliónov dolárov. Turistická branža okolo Disneylandu má ročný ekonomický výtlak okolo 75,2 miliardy dolárov.

Na príklade sú pozoruhodné dva detaily:

  1. Zákon na obmedzenie propagovania LGBTI agendy na školách zjavne nemajú len v Maďarsku. Len o tom maďarskom sa viac hovorí a o tom americkom sa taktne mlčí. Prípadne je to podsúvané ako „trumpovčina“.
  2. Je pozoruhodné, ako korporátna tlač nabáda iný korporát, aby viac tlačil na politikov a viac využíval svoj ekonomický výtlak. Na čo? Vydieranie? Los Angeles Times, na ktorých článok som sa odvolával v texte, totiž patril v minulosti miliardárovi a dnes investičnému fondu. Ktoré porekadlo platí pre túto situáciu? Ruka ruku myje alebo rovný rovného si hľadá?

Foto: Craig Adderley z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Jeden komentár k “Ako pokračuje kultúrna vojna v USA”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *