Politický prehľad #49

Z terajšej doby mám opäť pocit, akoby len tak visela vo vzduchu a čakala, čo sa stane.

Všetko rastie

Napríklad cena nájomného v USA vzrástla medziročne o 20 percent. Nielen to, na americkom trhu zároveň chýba okolo 4 milióny bytových jednotiek. K tomu treba pripočítať ceny potravín a energií. V USA aj v Európe sa už nahlas hovorí o tom, že nafta bude na prídel už toto leto. Rastie aj nezamestnanosť. Jediné, čo padá, sú akcie na burzách a nájdu sa aj takí, ktorí vám budú radiť nakupovaťradiť nakupovať. Takáto rada by mala byť trestná, podobne ako organizovanie pyramídových hier. Automaticky totiž predpokladá, že po páde búrz a celých ekonomík opäť nastane oživenie a akcie budú znovu rásť. Teda že sa nekonečné kolečko konjuktúry a inflácie bude točiť na večné časy a nikdy inak. Toto je zásadný omyl. Aj keď sa niečo predtým 100x stalo rovnakým spôsobom, ten 101. sa môže stať úplne inak. Nie, nebudem argumentovať ekonomickými ukazovateľmi. Budem argumentovať morálkou. Nemám pocit, že by sa zlepšila, že by boli ľudia menej chamtiví. Práve naopak. Aj táto kríza je v prvom rade krízou morálky a spoločnosti, až potom ekonomickou.

Takýto masívny nárast cien a ďalšie štrukturálne problémy majú historicky vždy rovnaký koniec – sociálny výbuch. Aby sa kolečko neopakovalo, mali by sme si stále pripomínať, kto všetko pred rokom-dvoma tvrdil, že inflácia nepríde a ak príde, bude vraj maličká alebo bude trvať krátko. Tieto mená by nasledovne nemali dostať šancu čokoľvek riadiť alebo niekomu verejne radiť.

Médiá sa ďalej prepadávajú do sebacenzúry

Možno ste si všimli, keď Dag Daniš prešiel z aktuality.sk do postoj.sk. Medzičasom už ani to nie je pravda. Zhruba pred mesiacom sa Daniš potichu vytratil aj z Postoja, namiesto neho sa tam objavil vraj investigatívec Vagovič, tiež z aktuality.sk.

Keď Daniš odchádzal z aktuality, komentoval to tak, že konzervatívne názory sa postupne ocitnú na okraji a budú dokonca prenasledované. Táto predikcia sa mu zjavne naplnila, pretože aj Postoj sa medzičasom zradikalizoval. Lepšie povedané, zjednofarebnil. Márne u nich budete hľadať vyvážené spravodajstvo, v podstate sa priblížil k Denníku N. Týmto sa potvrdilo, že jeden aj druhý názorový tábor sú na rovnakej minci. Že je to boj nanajských chlacov. Teda len boj naoko.

Ak by niektoré z našich médií skutočne chcelo prinášať vyrovnaný obraz a informácie, mal by kombinovať rôzne názory. Pamätám si, že v minulosti existovali médiá, ktoré napríklad cez svoje blogy dávali priestor najrôznejším politikom, od pravicových až po ľavicových.

Výsledok „boja proti hoaxom“ či „ukrajinizácie“ Európy vidíme práve v médiách. Existujú už len dva mimoriadne znepriatelené tábory, ktoré sa každým útokom ešte viac nenávidia a zároveň sami utvrdzujú vo svojom jednofarebnom presvedčení.

Takéto médiá skutočne netreba čítať. Rovnako nepomôže, ak budete zároveň čítať Denník N aj Infovojnu. Budete vidieť len dva extrémy.

Čaputová sa ešte stále neprebrala

Súvisí to s tým, komu udelila najvyššie štátne vyznamenania. Po kritike od historikov je zrazu prekvapená a zároveň nahnevaná. No skončilo to ako vždy. S oceneniami už hýbať nebude, ale citlivo vníma odbornú polemiku.

Nič necharakterizuje lepšie túto vládu, ako Čaputová. Jej heslo je Žiadna diskusia. Keď sa niekto ozve s kritikou, tak je to dezolát. Ak nie je prehlásený za dezoláta, tak je jednoducho odignorovaný. Vytlačený nabok. Alebo odstavený.

USA „našlo“ 40 miliárd pre Ukrajinu

Drvivá väčšina týchto prostriedkov pôjde na zbrojenie, ktoré dodá hádajte kto?

Mám takú úvahu. Áno, je to dokonca konšpiračná teória. Viackrát som písal, že je podozrivé, ako z Ukrajiny pekne krásne zutekali miestni oligarchovia, ktorí si samozrejme zobrali zo sebou nakradnutý majetok Ukrajiny. Ale keď sa pozriete na sankcie, tak postihli len ruských. Pomaly aj tých, ktorí Putina len videli v správach. O ukrajinských oligarchoch ani slova.

Takže kde skončili nakradnuté peniaze? Kam boli vyvezené? Do Ruska alebo na Západ? Z toho plynie logická otázka – akú ponuku dostali ukrajinskí oligarchovia, keď im bolo umožnené žiť ďalej na Západe? Odovzdáte nám nakradnuté peniaze, časť si necháte a my vás za to nebudeme stíhať. A pozrime sa, zrazu sa v deravom a po uši zadĺženom americkom rozpočte nájde 40 miliárd na „pomoc“ Ukrajine.

Vždy sa treba pýtať základnú otázku – Ku koho úžitku? Cui Bono? Kto na tejto „pomoci“ zarobí? A prečo sa zrazu tak zázračne zhodli demokrati s republikánmi, prečo zrazu mnohí odporcovia pomoci Ukrajine v Kongrese zmenili radikálne názor?

Samospráva vyhlásila štrajkovú pohotovosť

ZMOS dnes po viacerých varovaniach, že pôjdu aj do súdnych sporov so štátom pre nedodržiavanie dohovorov, oznámil, že vstupuje do štrajkovej pohotovosti. V tomto kroku ich podporila aj Únia miest a združenie krajov SK8.

Prečítajte si niektoré z článkov, ktoré za posledný čas napísal sekretár ZMOS-u Michal Kaliňák. Napríklad tento, kde je pekne vysvetlené čo som napísal už pred rokom – samospráva nebude mať ani na svietenie či kúrenie, nieto ešte aby niečo postavila, opravila alebo niekam zainvestovala.

Keď už máme pokazený parlament, vládu aj Čaputovú, jediná možnosť na záchranu je samospráva. Začnite sa o ňu konečne zaujímať, kandidujte za miestnych poslancov či starostov, choďte na zasadnutia a zisťujte informácie.

Matovič aj Gröhling chcú protestovať

Dobre ste čítali. Učiteľom chcú pridať 3 percentá, čo sa ani len neblíži k terajšej inflácii. Školské odbory preto ohlásili protesty a vláda namiesto toho, ako komunikovala, posiela si navzájom detinské odkazy. Na čelo učiteľského protestu sa chcú postaviť ako Matovič, tak aj Gröhling. Otázka za milión – proti komu chcú títo dvaja protestovať? Proti humoristom v politike?

Matovič aj s Gröhlingom, ak chcete proti niečomu protestovať, tak sa nikam nemusíte unúvať. Facku si môžete dať rovno teraz a tam kde ste – vo vašej kancelárii ministerstva. Môžete sa s ňou potom pochváliť aj na Facebooku, aký pekný červený fľak máte na líci. Vychádzajúc z vašich doterajších činov verím, že túto úlohu zvládnete bez väčších problémov. Ak nie, tak sa zrejme čoskoro nájde niekto dostatočne nahnevaný, kto to urobí za vás. Možno ich bude aj viac. Pre blaho nás všetkých by bolo rozhodne lepšie, ak by ste to predsa len skúsili spraviť sami. A následne vyvodili patričnú zodpovednosť, ktorou sa tak často a radi oháňate.

Foto: Julia FilirovskaPexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *