Politický prehľad #56

Po dlhom čase som si zapol večerné správy a nebolo to príjemné pozeranie. Železiarne odstavujú svoje pece, ceny rastú všade, občania sa začínajú búriť.

Úmrtie britskej kráľovnej

Nepochybujem, že je to jedna z top udalostí tohto roka, ale všetko s mierou. Mieru netrafila ani Čaputová, keď nechala stiahnuť slovenskú vlajku na pol žrde akoby sme boli domínium panovníčky.

Na druhej strane konečne novinári prišli na to isté, čo dlhodobo hlása tzv. alternatíva. Totiž fakt, že britská aristokracia si žije nad pomery, neodvádza dane a celkovo je privilegovanou skupinou. Jednoducho povedané, vo Veľkej Británii funguje doteraz kastový systém. Len navonok sa tvárime, že ide o kolísku demokracie. V tomto kontexte je mimoriadne pikantné vyhlásenie niektorých predstaviteľov Európskej komisie, ktorá chce Maďarsku odobrať eurofondy s odôvodnením, že náš južný sused vykazuje všetky známky hybridného autoritatívneho režimu. A čo je potom Veľká Británia, náš veľký partner? Nie je to náhodou hybridný režim dedičnej autokracie s prvkami demokracie?

Novinári objavujú teplú vodu

S precitnutím novinárov to pokračuje nielen v politickej ale aj ekonomickej oblasti. Začínajú sa objavovať články, kde si konečne novinári uvedomujú, kto v skutočnosti manipuluje cenami energií. Nie sú to štáty ako celky, ale napríklad súkromné spoločnosti a investičné fondy spravujúce burzy, na ktorých sa obchoduje s komoditami. Rovnako správne si uvedomujú, že USA sú v krachu a vyhnúť sa mu chcú opäť na úkor niekoho iného. Menovite na úkor Európy, najmä Nemecka a tiež Francúzska.

Pred rokom by tieto tvrdenia boli označené za konšpiračnú teóriu. Investičné fondy sú predsa najlepšie na svete, sú motorom pokroku a silnou súčasťou tzv. voľného trhu. Preto teraz nasledujú dve zásadné otázky:

  1. Kedy sa ospravedlnia politici a ich novinári za všetky urážky, ktoré si inak zmýšľajúci občania a novinári vypočuli na svoju adresu?
  2. Keď vieme, kto manipuluje cenami energií a ničí tak celé štáty, ich obyvateľov aj priemysel, prečo nik nezakročí proti pôvodcom špekulácií? Na čo čakajú tzv. európsky lídri? Mám za to, že všetky štáty majú vo svojich najvyšších zákonoch klauzulu, ktorá umožňuje štátu zasiahnuť, keď hrozia nedozierne škody na občanoch či priemysle. Naša Ústava takéto ustanovanie má a chcel by som vidieť tú arbitráž, kde by nás nejaký „investor“ žaloval, že štát mal spráchať genocídu na vlastnom národe. Navádzanie na tresný čin je trestné kdekoľvek na svete.

Slovensko má dočasnú vládu a nových ministrov

Výmena nastala na ministerstve zahraničia, hospodárstva a spravodlivosti. Treba povedať, že je to zmena k horšiemu. Už keď sa debatovalo v médiách o výmene, počul som niektorých politikov hovoriť, že by tam teraz mali konečne prísť odborníci. A doteraz tam bol kto? Veď sa dušovali, že majú 10 odborníkov na každý prst.

Ministerstvo zahraničia dopadlo zrejme najhoršie a s láskou budeme spomínať na arogantného Korčoka. Vystriedal ho vyslovene natovský jastrab, ktorý „vyjedával“ náš vstup do tohto spolku. Ide o mimoriadne inteligentného a rozhľadeného manipulátora.

Na ministerstve hospodárstva to nedopadlo o nič lepšie a ministerstvo spravodlivosti bude viesť človek, ktorý včera vo večerných správach RTVS povedal, že v prvom rade sa bude snažiť „posunúť naše právo k moderným krajinám európskym v prospech aj občanov“. Takže sa máme pripodobniť štátom, ktoré majú dnes existenčné problémy a právo bude slúžiť AJ občanom. A komu ešte, pán minister? Skutočne čarovné prerieknutie.

Personálne vykradnutie je také veľké, že návrat do politiky oznámil Dzurinda. Zahraničnému riadeniu sa to tu rúca, tak potrebuje nasadiť preverené kádre?

Cancel culture v Nemecku

Nemcom skutočne  „ide karta“. Niektoré televízie a vydavateľstvá oznámili, že prestanú vysielať alebo predávať dielo Vinnetou, pretože je rasistické. Toto ani netreba komentovať, pretože to spravil napríklad jeden skutočný potomok severoamerických indiánov. Ťukal si pri tom na čelo.

Vo Švédsku uspela protiimigračná téma

Rovnaký scenár ako som popísal vyššie. Alternatívne zdroje upozorňovali na sociálne problémy v severských štátoch už dlho. A najnovší výsledok volieb vo Švédsku im dal za pravdu. Kto je na vine podľa médií? Samozrejme extrémisti. Vôbec nie všetky doterajšie vlády, ktoré nechali tento problém dorásť až do týchto rozmerov.

Ekonomika

Vyššie som spomínal, že ľudia pomaly prichádzajú na to, že mrznúť a hladovať bez práce budú nie kvôli Rusom, ale kvôli svojim „európskym lídrom“. Toto je tiež jazyková diverzia, pretože skutočný líder vedie a sú za ním, vidieť výsledky. Po týchto je vidno katastrofu a nazývať by sa mali skôr kamikadze menežéri.

Preto dnes bolestivo zisťujeme, že časti ekonomiky nefungujú v realite, ale nafúknutej bubline derivátov a burzových špekulácií. Namiesto zisku z produkcie obchodovali so surovinami prípadne finančnými produktami. Odnesie si to najprv Nemecko, pretože nemá lacnú energiu z Francúzska, ktoré práve servisuje svoje jadrové elektrárne. Od lacných ruských zdrojov ho zas odstrihol jeho fantastický „partner“ za Veľkou mlákou.

Občania dnes rovnako bolestivo zistia, že boli zavádzaní novinármi aj elitami. Tí im spoločne nakukali, že zarába sa dobre len v IT priemysle a službách. Na hodinách zemepisu zas deti dostali nesprávnu informáciu, že služby sú síce odvetvie národného hospodárstva, ktorá má pomaly 70-percentný podiel, no nik im už nepovedal o dôležitosti ťažkého priemyslu. Počúvajú len reči o tom, ako tieto fabriky škodia a mali by prestať existovať. Fajn, keď príde chudoba, začnú ľudia doma páliť všetko, čo im príde pod ruky. Už dnes občas u nás doma cítim, ako niektorý sused páli PET fľaše.

Riešenia sú a stále sú tie isté. Píšem o nich niekoľko rokov – doplniť si vedomosti o fungovaní štátu, začať sa zaujímať o politiku a kandidovať do volieb. Pretože keď vidím, kto všetko z môjho okolia dnes kandiduje, tak sa nestačím diviť. A nebudem sa ani čudovať, keď týchto ľudí ich okolie zvolí. V žiadnom prípade by som nevolil niekoho, koho len poznám. A už vôbec nie niekoho, kto nemá žiadne skúsenosti s riadením aspoň menšieho kolektívu. V Nitre napríklad kandiduje jeden človek, ktorý funguje v jednoosobovej eseročke. Predtým neriadil nič. Ďalší kandidát na primátora argumentuje vo svojom letáčiku tým, že predtým robil prednostu a teda nebude hľadať pol roka kľúče od WC. Pardón, ale riadenie krajského mesta je na úrovni toaliet?

Dobre si musíme rozmyslieť, čo budeme v najbližšej dobe robiť. Pretože elity sa kompletne utrhli z reťaze a občania nie sú ešte dostatočne prebudení. A keď sa preberú, môže byť veľmi neskoro. Učiť sa a plánovať na dlho dopredu.

Foto: Pixabay na pexels.com

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *