Slovenská vláda pracuje otvorene pre banky

Slovenská vláda sa rozhodla zrušiť bankový odvod a týmto len potvrdila, pre koho skutočne pracuje.

Najprv minister financií nevybavil odklad aj úrokov, teraz odpúšťa bankám ďalšie náklady. Robí to v situácií, kedy banky na kríze jednak zarobia viac a jednak majú za sebou mimoriadne úspešné hospodárenie. Neustále sa oháňajú tým, že oni sú motorom zdravej ekonomiky. To isté zrejme tvrdili aj banky, ktoré stáli na začiatku krízy v roku 2008 v USA.

Celá ofenzíva bánk je ale zdá sa koordinovaná, pretože rovnaké tanečky predvádzali banky aj v susednom Rakúsku. Zaviedli ju v roku 2010 a už v roku 2016 lobovali za jej zrušenie. Ľudia v komentároch to vtedy komentovali rovnako ako naši – že chcú vidieť, ako po zrušení bankovej dane pôjdu dolu poplatky. O veci sa stále rokuje, ale napríklad v roku 2018 rakúsky kancelár Kurz varoval Rumunsko, aby nezavádzalo bankovú daň. Prečo? Lebo 90% rumunského finančného trhu je v zahraničnom vlastníctve a zastúpenie tam majú Die Erste, Raiffeisen, Volksbank a Creditanstalt.

U nás po pompéznom ohlásení zrušenia odvodu v Denníku N urobili rozhovor práve so šéfmi slovenských dcér  Die Erste a Raiffeisen. Z daného rozhovoru sa človeku priam dvíha žalúdok, najmä argumentami a použitým slovníkom. Vládni predstavitelia vraj konečne navnímali situáciu bánk.

Podobne zvláštne argumenty možno nájsť aj u politikov. Napríklad Viskupič (SaS) vo svojej obhajobe zrušenia bankového odvodu tvdí, že treba ešte viac liberalizovať trh bánk. Nech vraj prídu ďalšie banky a aby bola lepšia súťaž. Vraj potom budú aj nižšie poplatky. Toto isté sme počuli voľakedy dávno, keď si robila kolečko fráza, že len zahraničný investor je pre nás spása. Kde sú tie nižšie poplatky?

Celú svoju obhajobu bánk uzavrel vetou, že tu treba vytvoriť také prostredie, aby zahraničné matky neťahali zisk z dcér domov, ale aby sa im tu oplatilo podnikať. Jasné, chyťme sa všetci za ruky a poďme ofukovať banky!

Foto: Matthias Zomer z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *