Ako zostať zdravý

Dnes to bude o politike, ale vlastne skôr o ochrane pred ňou.

Každý, kto sa jej venuje, sa ho do istej miery dotýka. Dotýka sa ho to len potiaľ, pokiaľ siahajú jeho informácie a znalosti. Ak vie viac, chápe často rozporuplné informácie a „nezavzdušňuje“ sa tak často ako niekto, kto informácie nemá a často sa čuduje. Ak potrebuje robotník ku svojej práci ochranné prostriedky, to isté potrebuje človek, ktorý sa venuje politike.

Prvá línia psychickej obrany je preto vlastná hlava a hlavne vzdelanie. Napriek tomu sa človek občas nahnevá a musí nejakým rozumným spôsobom ventilovať svoj hnev. Pretože hnev a strach zakladajú pôdu pre choroby a problémy. V takom prípade to riešim minimálne hodinovou prechádzkou v lese s našim psom. Ak nie v lese, tak prácou v sade alebo záhrade. Ak sa ani to nedá, potom v dielni s dlátom, kladivom či zváračkou. Vyvažujem psychickú prácu fyzickou.

Ďalšia línia obrany je teda fyzická. V jesennom a jarnom období konzumujem viac cesnaku, mám zamrazený aj medvedí cesnak. Striedam to s čili, zázvorom alebo chrenom. Doplnkovo užívam rybí olej, v ktorom je vitamín D, A a omega-3 kyseliny.  Fyzické zdravie mi zlepšuje aj pravidelný tréning džuda a otužovanie v ľadovej vode (práve mi začala sezóna). Otužovať sa dá okamžite a aj bez ľadovej vody, najlepšie vzduchom – tenšou perinou a ľahším oblečením. Otužovanie vám najviac pomôže v prechodných obdobiach, kedy sa ešte nekúri a prechody tepla sú náročnejšie.

Problém týchto foriem obrany je ten, že s nimi nemožno začať uprostred krízy. Nato, aby ste ich mohli plne využívať, ste museli začať omnoho skôr. Je to ale najlepšia investícia, ktorú môžete urobiť, lebo vám ju nik nevezme a máte ju vždy poruke. Želám Vám veľa zdravia, psychického aj fyzického!

Foto: Gabriela Palai zPexels

 

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *