Politický prehľad #55

Ak máte pocit, že leto prebehlo pomerne pokojne, tak vás možno vyvediem z mierneho omylu. Diali sa veci, ktoré robia základy pre budúce zásadné zmeny vo svete.

Kam chcú ísť Nemci?

Ešte stále nevyriešili svoju energetickú bezpečnosť a prešľapujú na mieste. Na jednej strane ešte stále neuzavreli debatu o tom, či v decembri skutočne zatvoria posledné 3 jadrové elektrárne. Objavujú sa tam názory, že by to mali posunúť a prieťahy v obnovení licencie nie sú technické, ale byrokratické (čiže politické). Zároveň s tým Európa ako celok zažíva ohromné sucho, čo ohrozuje napríklad dodávky uhlia po rieke Rýn do uhoľných elektrární, ktoré naopak chcú znovu rozbehnúť.

Najnovšie nemecký kancelár Scholz oznámil, že výpadok ruských surovín nahradí s pomocou Kanady. Tej Kanady, ktorá na príkaz USA zadržiavala turbínu pre Nord Stream? Aj keby nezadržiavala a nebola na povel Američanov, aj tak začať dodávať suroviny do Nemecka nie je úloha, ktorá sa dá splniť za mesiac. Navýšenie produkcie strategických surovín a navýšenie kapacít bude trvať prinajmenšom rok.

Medzičasom Scholza vypískali už na niekoľkých verejných vystúpeniach a očividne právom. Pozrite si reč jeho tela na tomto videu nemeckého magazínu Welt, či vám niekoho nepripomína. Nielen reč tela, ale aj kadencia a intonácia jeho reči.

Tak nám Nemci pomaly ale isto zisťujú, že turbínu dnes zadržiava ich vláda a je to aj ich neschopná vláda, ktorá začína kopiť problémy. Jeden z príkladov je škandál Cum-ex, kde si roky top bankári, právnici a daňoví poradcovia nechávali vracať od štátu dane, ktoré nikdy nezaplatili. Teda po slovensky – klasickí dépéháčkari. Je to ďalší kliniec do rakvy obludnej mantry, že len Slovensko je čierna diera a raj mafiánov. Omyl, na západ od nás je to rovnaké, len to má honosnejší obal a u nás sa to robí o trochu hulvátskejšie.

Do nemeckej kauzy sú samozrejme zapletení aj politici. A nie tak hocikto, ale práve dnešný kancelár Olaf Scholz, ktorý bol v tom čase primátorom Hamburgu. Keď sa ho vyšetrovatelia pýtali na stretnutia s organizovanou skupinou, odpovedal úplne ako naši slovenskí politici – nespomína si. Vyšetrovanie sa proti nemu aktuálne nevedie.

Tak si Nemci zopakujú minulosť. Konkrétne tú z 2. svetovej vojny. Znovu ich vedie šialenec. Otázkou je, kedy sa prebudia a zistia, že sú opäť vedení na bitúnok. Vtedy skrz zbrane, dnes modernejšie skrz ekonomiku.

Manipulácie s drahými kovmi

To bolo rečí o odpojení od Swiftu. Ako to skončilo? Rusi si vyrobili vlastný Swift a momentálne sa ho snažia presadiť aj v rámci zoskupenia BRICS. Lenže medzičasom vyjadrilo niekoľko ďalších štátov vôľu pridať sa do tohto spolku, ktorý má úmysel vytvoriť z koša svojich národných mien novú rezervnú menu.

Swiftom to ale neskončilo, na rade je ďalšie platidlo – drahé kovy. Po Swifte odpojila Rusko aj londýnska burza cenných kovov LBMA a zabránila tak Rusom predávať na medzinárodnom trhu svoju produkciu. Rusko je jeden z najvýznamnejších producentov drahých kovov. Odpoveď? Bol ohlásený zámer vytvoriť Moskovský svetový štandard ako protipól k zmanipulovanému trhu v Londýne. Rusko navrhuje, aby boli ceny drahých kovov určené fixne a za národné meny resp. cez novú rezervnú menu BRICS, čo by lepšie odrážalo skutočnú hodnotu.

Prečo zmanipulovanému? Pretože šéf obchodovania so drahými kovmi u JPMorgan a člen správnej rady LBMA Michael Nowak bol v júly tohto roku odsúdený americkým federálnym súdom za manipuláciu trhu, cien a tiež pre podvod. Pýtam sa – je to prvý bankový škandál a prvá manipulácia? Nebola náhodou aj kríza v roku 2008 výsledkom manipulácie čísiel a výkazov? Doplňujúca otázka – zlepšila sa odvtedy situácia vo svete? Ubudlo škandálov?

Poznámka na okraj – keď niekto niečo vo svete ohlási, tak sa to neupieklo deň vopred. V deň ohlásenia na verejnosti sú prípravy na daný projekt už dávno rozbehnuté. Zamávajme doláru na rozlúčku a želajme si spravodlivejší systém rozdelenia svetového bohatstva.

Naď opäť klamal

Išlo o dodávku tankov, resp. obrnených transportérov pre Ukrajinu, za ktoré máme dostať náhradu z Nemecka. Spôsobom sebe vlastným (čiže na chrapúňa) najprv vynadal novinárom, aby sa o pár dní tieto informácie potvrdili.

Koľko ho my všetci ešte necháme klamať a urážať? Pretože problém nikdy nie je zlo. Problém je mlčanie zúčastnených. Testom budú tohtoročné oslavy SNP v Banskej Bystrici, kde aj tento rok plánujú oddeliť štátnych úradníkov od zvyšku nás občanov. Bude hetrik s výsmechom a vypískaním? Mal by byť a najväčší.

Mediálne pozorovania

Tým, ako sa postupne oslabuje pozícia USA vo svete, začínajú rásť rožky aj miestnym hráčom. Napríklad Poľsku. Všimli si to napríklad v denníku postoj, ale spôsobom im vlastným. V článku navrhujú, že by sme sa mali preorientovať v zahraničnej politike z Nemecka práve na Poľsko. Následne oslovili 6 politikov a osobností, aby sa k tejto téze vyjadrili. Daných 6 osôb je samozrejme z veľmi podobného názorového košiara, takže odpovede neprekvapia. Zhodujú sa na tom, že Poľsko to robí dobre, len si treba dať pozor na jeho veľmocenské chúťky.

Keď je Slovensko slabé, je logické, že sa zaktivizujú silnejší hráči okolo nás. Menovite Maďarsko, Poľsko a Rakúsko. Všetci so budú chcieť na náš úkor odhryznúť z koláča.

Novinári sa nevyznamenali ani pri kauze zabitia dcéry ruského filozofa a sociológa Dugina. Svorne tvrdia, že Dugin je Putinov Rasputin, že je jeho ideológ. Ani jedno z toho nie je pravda. Jednak sa títo dvaja nikdy nestretli a jednak bol Dugin posledné roky kritikom Putina. To sú dnes novinári naozaj takíto prvoplánovo plochí, že ak má niekto dlhú bradu, označia ho za Rasputina? Evidentne áno. Nič im totiž nebráni denne prinášať správy a občas k nim na konci pripojiť povinnú vetičku – Správu nemožno overiť z hodnoverného zdroja.

Za čias môjho štúdia žurnalistiky sa správa, ktorú nebolo možné overiť z dvoch nezávislých zdrojov považovaná za kačicu a nepublikovala sa. Dnes sa publikujú akékoľvek zvratky alebo fantázie kohokoľvek. Stačí to len patrične ošetriť vyššie spomenutou formulkou a umyť si nad tým ruky.

Takto milí novinári nezískate späť ani profesijnu česť a ani rešpekt. Práve naopak, padnete do ešte väčšieho bahna, ak sa rovno nestanete komplicmi spravodajských služieb a grázlov, ktorí dotiahli tento svet na pokraj priepasti.

Túto jeseň budeme žať úrodu leta a tiež všetkých predošlých rokov aj desaťročí. Je na nás, či začneme spolupracovať alebo nás minulosť zmetie.

Doplnenie 27.8.2022

Dávnejšie som písal, že svet sa skutočne zrýchlil a tak isto sa zrýchlil aj sled udalostí. Krátko po vydaní tohto článku boli zverejnené nasledovné tri informácie, ktoré ilustrujú spomínaný pád dolára ako svetovej meny. A keď padne dolár, bude sa musieť pretvoriť aj celá finančná architektúra sveta.

Moskovská burza zakázala používať dolár ako kolaterál, teda zábezpeku pri obchodovaní komodít. Zákaz začne platiť od konca augusta.

Pápež František nariadil do 30. septembra stiahnuť všetky aktíva do Vatikánskej banky.

Štát Texas zakázal veľkým bankám a investičným fondom podieľať sa na štátnych zákazkach.

Olaf Scholz prislúbil na vojenskom cvičisku, že Nemecku bude aj naďalej cvičiť ukrajinských vojakov.

Foto: Ingo Joseph z Pexels.com

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *