Politický prehľad #23

Myslím, že sme vo finále, doma aj vo svete. Pomerne často upozorňujem na udalosti, ktoré odmietam komentovať. Dnes budú práve tieto udalosti tie najpodstatnejšie.

O tom, čo nekomentujem

Nekomentoval som napríklad Matoviča na jeho návšteve v Paríži u Macrona. Prečo? Pretože nie je čo komentovať. Na spoločnom vystúpení totiž Matovič nekonal ako blázon, hovoril čistú pravdu: „Ostrihala ma dcéra, lebo predtým strihala bábiky…“ Bábiky, teda bábky. Pozrite, som bábka a takým štátom je v prenesenom zmysle aj Slovensko. Za túto názornú ukážku si Matovič vyslúžil posmech opozície aj analytikov, najviac sa za neho hanbí Chmelár. Iný analytik, Baránek, by od samého jedu asi niečo rozmlátil. Toto nie sú analytici, tento typ nadávania je to isté, čo si šomrú ľudia medzi sebou. Len to vedia zabaliť do krajších slov, to je celé. Svojim nadávaním nič neriešili a ani nevyriešia. Stali sa bulvárom pre intelektuálov.

Celú scénu vo Francúzsku dokresloval dáždnik, ktorý nad hlavou Matoviča viac nedržal ako držal Macron. Nad bábkovými štátmi držia veľmoci svoje dáždniky, v dnešných časoch najmä tie protiraketové. To však neznamená, že ich aj týmto chránia. Naopak, budú obetované ako prvé, lebo najlepšie je, keď sa vojna vedie na cudzom území, nie u seba doma.

Guma, ktorú naťahuje táto vláda, môže buď prasknúť (výbuch alebo násilná revolúcia) alebo vystreliť opačným, pozitívnym smerom (prebudiť ľudí ľudí).

Vypovedanie poslušnosti = prebratie zodpovednosti

Spomeňte si udalosti v prešovskej nemocnici, ako sa tam ľudia postavili proti výmene riaditeľa. Z ministerstva školstva odišiel takmer celý Inštitút vzdelávacích politík, neskôr aj jeho bývalý riaditeľ. Teraz sa situácia opakuje v Košiciach, kde sa časť personálu postavila za odvolaného riaditeľa. Aj z nitrianskej radnice poodchádali ľudia, ktorí neboli ochotní pracovať pod neschopným vedením. Pod nekompetentnými alebo hulvátmi sa dlhodobo pracovať nedá. Škodí to zdraviu a nestojí za žiaden plat. Mnohí si uvedomujú aj tzv. zákon padajúceho ho… a dávajú si ho do súvisu s mimoriadne vlažným postojom vlády k hmotnej zodpovednosti politikov. Inými slovami, nechcú sa stať obetnými baranmi.

Vypovedanie poslušnosti nie je akt anarchie alebo sebectva. Naopak, ak niekto napriek nepriaznivým okolnostiam preukáže stavovskú čes, svedomie alebo spolupatričnost, je to akt zodpovednosti a súdržnosti. Ak vystúpite z radu a poviete svoj názor, už nie ste viac súčasťou šedej masy, ktorá nečinnosťou posvätí neprávosť.

Za posledný rok sme dostali pomerne mnoho nástrojov, ako prejaviť svoju občiansku statočnosť. Dáva nám ich práve táto vláda, všetkými nezmyslami, ktoré nám poslala. Využili sme ich? Nariadenia úradov pre nás totiž nie sú záväzné, nariadenia sú záväzné pre štátnu správu. Pre nás občanov sú záväzné len a len zákony, nič iné. Možnosti nám dali aj podniky a zamestnávatelia. V médiách povedali, že dokážu ustáť výpadok 10, max 15% zamestnancov. To v preklade znamená, že ak by sa našli dvaja-traja z desiatich, testovanie by bolo uzemnené. Našli sa tí dvaja-traja? Šancu nám dali aj policajti, ktorí v podstate nekontrolujú modré lajstrá.

Je to ako v tom smutnom vtipe o topiacom sa, ktorý čakal na pomoc od Boha a odmietol ponuku na záchranu od rybára aj pilota vrtulníka. Ponuky na záchranu sa nám míňajú. Pozorujem na nás Slovákoch črtu tichého, trpezlivého a najmä pasívneho odporu. Táto črta nie je veľmi príťažlivá, ale zrejme nám pomohla prežiť dodnes. Podobnú črtu majú Česi so svojim švejkovaním. Podľa mňa ale nadišiel čas, kedy nám tento pasívny odpor už nemusí stačiť. Svet sa pohol k novým zásadným zmenám, je čas konať.

Dvojaké metre kam oko dovidí

Platia aj na Wall Street. Stalo sa tam to, že niekoľko dobre synchronizovaných drobných investorov dokázalo zatočiť s kurzami a potrápiť niekoľko veľkých hráčov (kauza Gamestop – aké príznačné meno, však?). Táto udalosť odhalila známe porekadlo o tom, čo je dovolené, resp. nedovolené volovi. Namiesto toho, aby médiá a sociálne siete zamerali svetlo na veľkých, ktorí ohýbajú trhy, zamerali ich na tých malých, ktorí to ukázali v plnej nahote. Tí, čo tento systém doteraz zneužívali majú na výber len z dvoch pre nich zlých možností. Buď sa priznajú alebo pôjdu cestou represií voči malým investorom – teda bežným ľuďom. V oboch prípadoch ich čaká prehra. Preformátovanie svetového obchodu aj finančného systému sa rozbehlo naplno.

Foto: drobotdean – www.freepik.com

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Jeden komentár k “Politický prehľad #23”

 1. Viktor, len pre doplnenie uvediem presnú citáciu zákona 400/2015 čo je všeobecne záväzný právny predpis :
  Čl. I
  § 1
  Predmet úpravy
  (1)
  Tento zákon upravuje základné pravidlá tvorby všeobecne záväzných právnych predpisov (ďalej len „právny predpis“), ktorými sú Ústava Slovenskej republiky (ďalej len „ústava“), ústavné zákony, zákony, nariadenia vlády Slovenskej republiky (ďalej len „nariadenie vlády“), vyhlášky a opatrenia ministerstiev, ostatných ústredných orgánov štátnej správy, iných orgánov štátnej správy a Národnej banky Slovenska a ich vyhlasovanie v Zbierke zákonov Slovenskej republiky (ďalej len „zbierka zákonov“).
  Tu je zas zoznam ústredných orgánov štátnej správy :
  https://www.slovensko.sk/sk/agendy/agenda/_ministerstva-a-ostatne-ustredne1
  Hlavný hygienik nie je na zozname, to už by nás mohol komandovať aj hlavný požiarnik, hlavný zootechnik…
  Áno, mnohí budú namietať, že to je jeden právny názor a druhý právny názor je úplne opačný. Nahráva tomu aj vyjadrenie čoraz viac prezentovaného právnika Jána Čarnogurského ml., že vyhlášky hlavné ho hygienika sú protiprávne, ale pokiaľ ich niekto nezruší, tak platia. To je priam učebnicový príklad toho, prečo sú paragrafy pokrútené. Nezatracujem však mladého Čarnogurského.
  Práve ten opačný (podľa zdravého sedliackeho rozumu úplne proti Bohu) vyhráva. Ak sa však zdravého sedliackeho rozumu budú držať tisíce, desaťtisíce, tak tí nemorálni právnici sklapnú.
  Ku Game Stopu. Ozaj príznačný názov, to som si ani neuvedomil. Náhodne to nevybrali. Len taký detail. Bežne sa zobchodovalo do 12.1.2021 3 milióny kusov akcií denne, 22.1.2021 sa zobchodoval rekordný objem 193 miliónov kusov. Firma má 60 miliónov vydaných akcií, z toho 50 miliónov je voľne dostupných. Čiže tú firmu niekto 4 krát skúpil za jeden deň, presne ako povedal Gekkovi väčší pes vo filme Wall Street. Totálny extrém bol 9 miliónov kusov za 5 minút, hoci bežne sa pohyboval objem za 5 minút pár tisíc.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *