Môžu sa zopakovať zverstvá z 2. svetovej vojny?

Odpoveď je čiastočne v minulosti a samozrejme aj v súčasnosti.

Pre minulosť sa treba pozrieť na mapu Nemecka, konkrétne do Weimaru. Je to významné miesto nemeckej histórie, centrum vzdelanosti a kultúry. Žil a tvoril tu Johann Wolfgang von Goethe, významný nemecký básnik, dramatik, politik a mysliteľ. Spolu s ním vo Weimare pôsobil ďalší významný básnik, dramatik, spisovateľ a historik Friedrich Schiller. Meno tohto mestečka niesla aj Weimarská republika, štátny útvar medzi dvoma svetovými vojnami.

Keď ste na mape našli Weimar, skúste sa popozerať po jeho okolí. Len 9 kilometrov odtiaľ nájdete Buchenwald. Jeden z prvých a najväčších koncentračných táborov nacistického Nemecka, kde ľudia umierali pod heslom Práca je sloboda.

Ako ukazuje história, zverstvo môže vzniknúť aj na mieste, ktoré má silné korene humanizmu. Zároveň ukazuje, že humanizmus nemá vždy silu zastaviť zverstvo.

Pre súčasnosť sa treba pozrieť na nepozornosť bežných ľudí. Mnohí robia chybu, ak očakávajú tie zverstvá, aké sa diali počas 2. svetovej vojny. Problém je v tom, že ľudia sa nezmenili, ale zmenili sa nástroje skazy. Zlo nikdy nerobili bezmenné zbrane, ale vždy konkrétni ľudia iným ľuďom. Máme 21. storočie a tomu zodpovedajú aj techniky ubližovania. V našom kúte sveta sú menej krvavé, ale zato s dlhodobejším pôsobením a väčším dosahom.

Zverstvo a humanizmus sú vedľa seba takto nebezpečne blízko, nenechajme sa učičíkať falošným pocitom, že sme dlho nemali vojnu. Čo ak sme uprostred nej, len sme si to nevšimli?

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *