Boj proti korupcii začína inde, ako hovoria politici

Keď sa rozprávate s vyšetrovateľmi alebo poznáte rôzne korupčné schémy, je vám viac-menej jasné, že vystopovať a potrestať korupciu je prakticky nemožné. 

Korupcia má u nás mnoho ďalších rovín. Nedávno napríklad médiá priniesli správu, že tunel Višnové nebude možné tak skoro dostavať, pretože má vážne závady. Ak si pozriete internetovú diskusiu pod touto správou, rýchlo zistíte, že väčšina ľudí kanalizuje svoj hnev z tejto správy len smerom k politikom. Úplne z toho vynechávajú firmy, ktoré dielo stavali a evidentne odflákli. Teda tých, ktorí úplatky dávajú. Riešime len politikov a tých, ktorí úplatky berú. Pritom sa stačí pozrieť, koľko krát boli v minulosti odhalené kartelové dohody, koľko krát bola napríklad firma Siemens prichytená pri korumpovaní štátnych úradníkov. Ak máme tento problém skutočne riešiť, tak poriadne a všetkých vinníkov.

Ďalším problémom je, že s novou vládou neprišlo menej korupcie. Práve naopak, plynule pokračuje. Ako jeden z dôvodov vidím to, že táto vláda rieši mnohé problémy mimoriadnymi (a často jednorázovými) odmenami a nie systémovými riešeniami. Učiteľom dali stovečku namiesto normálneho nastavenia profesného rastu. O zdravotníkoch radšej ani nepíšem. Najprv im sľúbili odmeny za kovid-nadčasy, tie nakoniec meškali a najnovšie sa vo schválenom rozpočte vykašľali napríklad na záchranárov. A keď sa záchranári ozvali, tak ich zatkla alebo skasírovala polícia. V systéme jednorázových odmien sa skrýva korupcia. Odmeny sú len inou verziou zlatých padákov, ktoré boli u nás istý čas v móde.

Podľa mojich informácii sa podobná pôda pre korupciu chystá aj pri eurofondoch. Tam je známe, že existovali rôzne agentúry, ktoré brali percentá za jednotlivé projekty. Dnes sú tendencie tento systém nie zmeniť, ale naopak podporiť. Presne podľa logiky – za Smeru to bolo fuj, za nás je to super.

Boj proti korupcii nezačína v parlamente a už vôbec nie v politike. Boj proti korupcii začína u každého z nás. Začína pri morálke. Nevybaví ho za vás ani politik a ani policajt. Včera nám všetkým parlament v jediný deň predviedol tri podstatné veci – schválil rozpočet, ktorý zatne do vášho chrbta sekeru, obmedzí vám zdravotnú starostlivosť (cez tzv. reformu nemocníc), a keď sa vám to nebude páčiť, tak vám za reptanie naparí aj pokutu (aj keď budete protestovať s respirátorom a dodržiavať rozostupy…). Podobné je to aj v iných oblastiach našej spoločnosti. Napraviť to nebudeme môcť ani nadávaním, ani premaľovaním starého systému. Je čas pracovať na spravodlivejšom a lepšom štáte. Od základov. Ako? Tichým a sústredeným odporom. Odpor nemusí nutne vyzerať ako bučanie na námestí. Práve naopak. S tichým odporom si neporadia, nemajú sa oň ako zachytiť, nepohnú s ním. Následne sa môžu sami seba pýtať, komu vlastne ešte vládnu.

Foto: cottonbro z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

4 komentáre k “Boj proti korupcii začína inde, ako hovoria politici”

 1. Procesy sa dejú za oponou a pred ňou stoja politici.
  Kádre chystajú s predstihom. Napríklad Kolíková. Dnes sem tam niekto pripomenie, že za ,,zlého“ Fica, pracovala na ministerstve, ktorému teraz šéfuje, ale NIKTO si nespomenie, že tam bola dosadená cez Bugára (most hid).
  To ani jedného novinára nenapadlo riešiť koaličných partnerov SMERu? Iba zlý Fico. Ešte aj Pellegrínyho oslavujú a robia mu reklamu.

  1. Áno, je to rovnaký princíp. Rieši sa len jedna časť, nie celok. Často je to zámer, tak je smerovaný hnev ľudí. Médiá veľmi dobre vedia, čo robia.

 2. Lepší spôsob, než realizuje táto vláda, na diskreditáciu celého terajšieho systému nevymyslíš. Roky-rokúce každá jedna vláda rieši zdravotníctvo – a vždy je to len nejaká náplasť na tento hnisajúci vred – na nemoc jednotlivca a spoločnosti. Nech ako by rástol medicínsky pokrok od diagnostiky až po liečbu, nech koľko by ktorá vláda nalievala peňazí do systému zdravotníctva – stále to bude málo, a táto čierna diera v tejto podobe je pre každý systém neudržateľná. Čierna bezodná diera v podobe, keď “Ja si zničím, alebo nechám zničiť zdravie, a vy ma liečte!” Je to len ďalší prejav odmietania osobnej zodpovednosti – tentokrát za vlastné zdravie.
  Vláda včerajšími krokmi dala jasne najavo, že tento systém odmietania zodpovednosti za vlastné zdravie definitívne končí.
  Kapacity na to, aby ťa liečil namiesto teba niekto iný, budú výrazne obmedzené. Naša spoločnosť už lepšie facky z každej strany a v každej oblasti, aby sa konečne prebudila, ani nemôže dostávať. Už lepšie pripraviť pôdu pre budúcu vládu na potrebnú systémovu zmenu ani nemožno pripraviť, pretože teraz sa plne odhaľuje prehnitosť toho, čo sme doteraz vo falošnej iluzórnej bubline žili.

  1. „Ja si zničím, alebo nechám zničiť zdravie, a vy ma liečte!“

   Poznám lekára, ktorý takto hovoril pani pri každej návšteve, že nesmie nosiť opätky, pretože aj kvôli nim ho navštevuje. Keď prišla na tretí krát, nechal ju vyzuť a vyhodil jej topánky z okna. Samozrejme, že bol za chrapúňa. Že je pani presne model z tvojej vety, to nik vidieť nechcel.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *