Ako je to s nacizmom na Ukrajine

O neonacistických koreňoch udalostí na Ukrajine som už písal. Propaganda však stále neutíchla a evidentne sa do nej zapájajú už aj také renomované mená žurnalistiky, ako britská BBC.

Včera som si na ich stránke prečítal článok, ktorý sa venuje každoročným oslavám víťazstva nad nacizmom v Moskve. V texte som si všimol nasledovnú vetu: „The city may lie in ruins, but Russia has repeatedly talked of „de-Nazification and demilitarisation“ of Ukraine and it may claim defeat of the Azov battalion, which it has falsely portrayed as Nazi.“ Inými slovami, autor článku tvrdí, že batalión Azov je neprávom označovaný za nacistický.

Pozrime sa bližšie na túto otvorenú lož. Rozoberme si najprv históriu bataliónu Azov. Vo svojich začiatkoch sa sformoval z futbalových ultras z Charkova. Po udalostiach v roku 2014 členovia prešli špeciálnej policajnej jednotky a tiež samozvanej domobrany. Neskôr minister vnútra Arsen Avakov sám inicioval vznik paramilitantného oddielu resp. dosadil na popredné miesta v policajnom zbore práve príslušníkov z bataliónu Azov. Táto skupina bola vo svojich počiatkoch financovaná oligarchami. najviac Igorom Kolomojskym ukrajinsko-židovského pôvodu, taktiež už spomínaným Avakovom. Ešte v roku 2014 prešiel batalión Azov zmenou a stal sa z neho regiment začlenený do ozbrojených síl Ukrajiny. Išlo v podstate o špeciálnu jednotku v rámci armády. Ukrajina sa následne mala snažiť o reguláciu členov tejto jednotky s cieľom odstrániť jej neo-nacistické korene. Členmi sa už nesmeli stať ani zahraniční štátni občania ani ľudia s ultra-pravicovou minulosťou.  Postupne sa zmenilo aj pôvodné logo bataliónu Azov, ktoré v sebe obsahovalo dva symboly z nacistickej minulosti – Wolfsangel a čierne slnko.

Pristavme sa ešte na moment pri Avakovovi. Bol to práve on, kto v roku 2015 oznámil, že členovia Azov budú medzi prvými, ktorých budú cvičiť Američania. Snahu nakoniec zablokovala Snemovňa reprezentatov, ktorá označila Azov za organizáciu s neo-nacistickými koreňmi. Proti tomuto namietal Pentagon a zákaz v tom istom roku zrušili. V roku 2018 ho znovu obnovili a o rok neskôr požadovali niekoľkí členovia snemovne, aby bol Azov prehlásený za teroristickú organizáciu.

Mnoho zdrojov uvádza, že vojenská jednotka sa medzičasom odpojila od svojej ideologickej základne a minulosti. Toto môže byť pravda, ale na druhej strane samotná ideológia časom prerástla v samostatné hnutie. Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva však v roku 2016 oznámil, že zaznamenal vojnové zločiny spáchané členmi bataliónu Azov. Menovite plienenie, mučenie a nezákonné väznenie. Zistili napríklad masové plienenie u civilného obyvateľstva v rokoch 2014 a 2015.

Azov má teda nápadne podobnú minulosť s našimi kotlebovcami. Aj tí zmutovali do rôznych prijateľnejších podôb. Zo začiatku uniformy a silné prejavy neo-nacizmu, ktoré neskôr vystriedali obleky a parlament. Počul som vtedy názor, že mnoho ľudí volilo Kotlebu len z protestu, nie preto, že by s nimi zdieľali ich názory. Toto neobstojí, pretože raz ich zvolili, vedeli veľmi dobre koho volia a teda, dali im svojim konaním kredit. Vyniesli ich do parlamentu a je to ich zodpovednosť, ktorej sa nezbavia. Niekto môže namietať, že na Ukrajine nie je neo-nacistická strana v ich parlamente, pričom u nás áno. Na druhej strane u nich sú neonacisti priamo v armáde a polícii. Rôzni analytici zmenšujú alebo naopak zväčšujú význam ultra-pravicových hnutí na celkovú spoločnosť, ale podstatné je niečo iné. Z chorého stromu nikdy nevyrastie dobré ovocie. Nemožno postaviť občiansky odpor na chuligánoch a anarchii. A na Ukrajine v začiatkoch vojenskej operácie Ruska dostal zbraň doslova každý, kto sa postavil do radu. Rovnako tak nemožno odpojiť ideológiu od štátnych zložiek. Ak si pod ideológiou predstavujete len tie vyslovene zlé (ako napríklad nacizmus), tak sa mýlite. Každý štát ma takú alebo onakú ideológiu (alebo inak povedané svetonázor či filozofiu), bez nej by totiž nebol schopný riadiť svoje jednotlivé zložky. Filozofia nie je len tak pre srandu matkou všetkých vied.

Čo sú nacizmus, neo-nacizmus a fašizmus

V celej debate o tom, či je Ukrajina nacistická alebo nie ide hlavne o slovíčkárenie. Niektorí chápu nacizmus ako snahu o vyplienenie (len) Židov, no iní to chápu ako všeobecnú snahu o rasovú či inú prevahu nad inými. Často sa tiež objavuje názor, že Ukrajina so židovským prezidentom predsa nemôže byť nacistická. Prečo potom židovský oligarcha Kolomojskyj financoval futbalových ultras, ktorí majú v mnohých štátoch Európy neo-nacistické názory a pozadie?

Nacizmus a tiež fašizmus môžu mať mnoho podôb aj mien a na Ukrajine sú namierené nie proti Židom, ale hlavne proti Rusom. Zelenského židovský pôvod pri tom slúži ako falošný štít, ktorý má dosvedčiť, že Ukrajina nemá vo svojej minulosti a žiaľ aj prítomnosti čierne miesta. Nech už je na Ukrajine akákoľvek nacizmu či fašizmu, v každom prípade ide o extrémny nacionalizmus a nevraživosť, vôbec nie o odboj či národné obrodenie. Prečo to tvrdím? Pretože americká CIA sa už v roku 1949 snažila vypestovať ukrajinský nacionalizmus a nasmerovať ho proti Sovietskemu zväzu, aby čo najdlhšie krvácal. Len nedávno boli tieto informácie odtajnené z americkej strany a priznali tiež, že program infiltrácie museli pre neúspech ukončiť o rok neskôr. Dnes však CIA robí to isté a robí to už do roku 2015, kedy na Ukrajine vytvorila školiace stredisko pre ukrajinské vojenské a spravodajské zložky. Natíska sa logická otázka – neškolili náhodou aj Azov, podobne ako kedysi školili mudžahedínov v Afganistane? Amatérsky to možno vtedy prezradil Avakov a Američania to následne museli dementovať cez spomínanú Snemovňu reprezentantov.

Treba mať na pamäti, že ak médiá zverejnili dátum 2015 ako začiatok aktivity CIA na Ukrajine, tento nemusí byť pravdivý. Spravodajské služby by boli mimoriadne hlúpe, ak by priznali, že tam mútia vodu už od skoršieho dátumu. Popreli by priamo svoje meno – tajné služby. Pre toto aj pre všetko vyššie napísané si myslím, že skutočne ide o vojnu USA proti Rusku. Čas mi už dal za pravdu, kedy vysokí predstavitelia USA úplne otvorene potvrdili, že ich doktrínou je nechať Rusko čo najdlhšie krvácať. Ale bohužiaľ, popri tom nechajú tiež vykrvácať aj samotných Ukrajincov. A práve v tom je obludnosť celej veci.

Prestaňme konečne podporovať akúkoľvek podobu nacizmu či fašizmu. A rovnako tak prestaňme podporovať tých, ktorí modernú formu nacizmu podporujú ideologicky či formou zbraní. Nejde však len o to, nepodporovať tieto médiá a politikov, ale postaviť sa tomuto snaženiu na aktívny odpor. V opačnom prípade dopadneme ako tí voliči Kotlebu. V slepej uličke nacizmu 21. storočia.

Foto: Element5 DigitalPexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

2 komentáre k “Ako je to s nacizmom na Ukrajine”

  1. ak môžme za jeden z hlavných znakov nemeckého fašizmu – nacizmu považovať ideológiu vlastnej výnimočnosti a nadradenosti voči ostatným národom (Ubermeschen – nadľudia, Deutschlan uber alle – Nemecko nadovšetko), tak na Ukrajine fašistický nacizmus presne v duchu nemeckého nacizmu prekvitá – Slava herojam, Slava Ukrajine, Ukrajina ponad vse.

    1. A jak sa u nás zvykne hovoriť, Poturčenec horší od Tatára. Každý ďalší derivát nacistu je už len horší ako originál.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *