Politický planktón

Čím viac sú na spadnutie predčasné voľby, tým viac sa skloňujú rôzne nové strany a straničky. Pripomína mi to pomaly poker, kedy každý taktizuje, kedy má začať vykladať karty. 

Už dlhšie sa v médiách pretriasa nová strana, v ktorej majú byť členmi europoslankyňa Nicholsonová, expremiér Dzurinda a generál Macko. Po týždňoch špekulácii nakoniec vyšla na bubon Nicholsonová a dokázala tým akurát to, že sa za tie roky v politike ničomu nepriučila. Prvú politickú funkciu totiž dostala v roku 2010.

Možno keby lepšie poznala dejiny politológie alebo americké dejiny, vedela by o afére Watergate a Nixonovi. Z pohľadu politických vied a psychológie je zaujímavé, čo vlastne bývalému prezidentovi zlomilo väz. Nebola to spomínaná aféra, ale jeho pamätný prejav, kde povedal: I am not a crook! V preklade Nie som podliak. Ľudský mozog je beťár a počúva selektívne. Tým vznikol u verejnosti nasledovný obraz: Nixon = podliak. Sám sa tak označil.

To isté spravila europoslankyňa, ktorá nemá zábrany špiniť na vlastný štát, ktorý má v EÚ zastupovať. Štart svojej novej strany uviedla prehlásením, že nebude politický planktón. Snaha o vtipný bonmot, ale týmto sa jasne označila, a tak aj skončí.

Korunu tomu všetkému nasadila ďalším prehlásením. Po odchode zo strany SaS, ktorej vyčítala elitárstvo a ignorovanie „rurálneho voliča“, chce vo svojej novej strane loviť práve medzi voličmi SaS. Čiže medzi elitármi.

Takéto polená nech radšej nechajú „rurálneho voliča“ na pokoji, lebo musí rúbať drevo, aby nezamrzol. Keď vedia europoslanci pripravovať už 9. balík protiruských sankcií, ale ani dnes na mimoriadnom stretnutí nedohodli kompenzačné opatrenia pre kolabujúci priemysel, ekonomiky a bežných ľudí. Toto dôležité rokovanie odložili na 13. decembra. Veď oni majú čas.

Foto: Khari Hayden z pexels.com

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *