Politický prehľad #16

Sme vo finále a dejiny sa budú prepisovať v novembri.

Zbabelá vláda pošliape aj základné ústavné práva

Včera vláda predložila novelu zákona 355/2007 do skráteného pripomienkového konania. V skratke, tento zákon mieni v podstate presunúť rozhodovanie o zatvorení štátu na Úrad verejného zdravotníctva. Ale bez toho, aby ktokoľvek niesol na čokoľvek zodpovednosť. Ako bonus chce, aby zákon platiť retrospektívne, čo je rana ústavnosti.

Riešiť zákon, ktorým sa dajú obmedzovať základné ústavné práva a slobody z rýchlika je jednoducho znásilnenie práva a nás občanov. Osobne som ráno kvôli tomu napísal všetkým poslancom NRSR, aby danú novelu nepodporili. Odpovede som sa dočkal od dvoch, pričom jedna bola od Pročkovej asistentky, ktorá mi odpovedala na otázku, ktorú som jej ani len nepoložil. „Podarilo“ sa jej to už druhý krát. Takže nepodarený poslanec má rovnako nepodarenú asistentku.

Doporučujem pozrieť si rozpravu o tejto novele v parlamente, aj následné hlasovanie.

Dnes viac ako kedykoľvek predtým je dôležité mať po ruke zoznam poslancov, sledovať politiku a žiadať od nich, aby prijímali opatrenia v našom záujme. Nie v zrýchlenom konaní proti nám. Grcajúcimi smajlíkmi si štát neopravíme. Len poctivou domácou úlohou – poznať ako funguje štát a začať ho aktívne brániť.

…ešte k tým babrákom

Hŕstka našich poslancov napísala list, v ktorom žiadajú, aby sa Rusko a Turecko prestalo miešať do konfliktu v Náhornom Karabachu. Napríklad Pročko, Nicholsonová, Vašečka, Tabák a Štefanec. Pikantné na tom je, že títo myslitelia slovenskej zahraničnej politiky tak urobili presne v čase, keď predstavitelia Azerbajdžanu a Arménska už sedeli na spoločnom rokovaní v Moskve. Pripomína mi to tých troch českých starostov, ktorí sa tiež rozhodli hrať na ministrov zahraničných vecí, a potom sa schovávali po chalupách. A pripomína mi to aj Dostojevského a jeho dielo Idiot.

Triezve hlasy k pandémii

Šefredaktor medicínskeho časopisu The Lancet napísal článok o tom, že Covid-19 nie je pandémia, ale syndémia. Teda že dôležité sú komorbidity, všetky tie choroby a skutočné pandémie, ktoré sme doteraz zanedbávali – obezita, srdcovo-cievne choroby, rakovina atď.

Podobne lekár Svetovej zdravotníckej organizácie Navarro tvdí, že politici by mali rozhodne upustiť od chúťok robiť na svojich štátoch lockdown.

Jednoducho hovoria to isté, na čo som upozorňoval už v apríli. Že sa na celú vec treba pozerať triezvo a v súvislostiach.

Zatvorené školy

Ako učiteľ som sa dozvedel v nedeľu večer, že na druhý deň učím dištančne. Takto sa zmeny neohlasujú. Druhý problém je, že minister najprv niečo nariadil a až následne rieši technické zabezpečenie učiteľov. O žiakoch ani nehovoriac, tých zrejme budeme vliecť za sebou. Ak nemajú ako-tak slušný počítač a dostatočný internet, tak majú jednoducho smolu.

Podľa môjho názoru je tragédia, že sú školy v pôsobnosti VÚC a obcí. Nariadenia aj všetko ostatné tak ide cez 3 ruky a výsledok je nula. Resp. nie nula, ale hlúpy národ. To je mínus, nie nula.

Klinická smrť gastronómie, hoteliérstva aj umenia

Príliš často začína táto vláda prijímať opatrenia tak, aby nebola za nič zodpovedná. Rovnako to bolo s nariadením, že môžete zorganizovať akciu, ak tam budú mať všetci negatívne testy. Máte vidieť ľudí, že sa pôjdu kvôli koncertu alebo futbalu testovať. Globsec ale nebol problém zorganizovať. To je rovnaké, ako keď sa vo výberovom konaní nastavia pravidlá pre jednu konkrétnu firmu a ostatní to nebudú vedieť splniť.

To isté teraz, môžu byť otvorené terasy. Vonku plúšť a 6 stupňov. Opýtal som sa prevádzkovateľov, či by nebolo dobré konečne osloviť svoje zväzy a profesné organizácie, aby konečne začali hájiť ich záujmy. Napríklad tlakom na vládu ale aj zverejňovaním čísiel, koľko ich členov už zavrelo, koľko ľudí to ohrozí na živobití a pod. Začali sa o to zaujímať až teraz, s krížikom po funuse. Presne na toto máme odbory a všetky záujmové organizácie. Nedvíha sa v nich len nemo ruka pri hlasovaní, treba tam aktívne pracovať na spoločnej dobrej veci. Toto platí rovnako pre politiku aj celé fungovanie štátu.

Záver

Za seba môže len zopakovať pamätnú vetu „Začnite s vysťahovaním“. Konkrétne s deložovaním vlády, ktorá nechráni ale uráža a nepomáha ale ničí.

A ešte niečo dôležitejšie. Toto novodobé SNP musí byť založené na práve a nesmie skĺznuť k verejnému lynču. Na takomto základe nemôžeme opraviť neprávosť. Máme 21. storočie, už sa nebojuje zbraňami, ale informáciami a vedomosťami. Vzdelanie je to, čo vám nik nevezme, vždy to máte so sebou a vždy slúži vám.

P.S.

Dával by som si pozor na Sulíka, ktorý je teraz za pekného, ale jeho doterajšia práca a výsledky pracujú jednoznačne pre Nemcov. Nie pre nás. Žiaľ, v takejto koalícii je to jednooký medzi slepými.

Foto: https://www.flickr.com/photos/129231073@N06/38141902721/

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *