Pokračovanie kauzy okolo včelárskeho zákona

17. februára v televízii TA3 diskutovali v relácii Téma dňa (od 48:30) poslanec Pročko a predseda SZV Rusnák. Pozorne si vypočujte a pozrite danú reláciu, pretože poskytuje cenný náhľad do spôsobu, akým spôsobom komunikujú poslanci OĽANO, ako prijímajú zákony a ako riadia náš štát.

Pročko sa po celú reláciu oháňal papiermi a Rusnák pokojne argumentoval. Takýmto spôsobom napríklad Pročko vytiahol graf a tvrdil, ako OĽANO posledné dva roky pomáhalo včelárom, koľko peňazí im dali. Toto je štandardný trik politikov, chváliť sa cudzím perím. Tie dotácie dostali včelári ešte za Matečnej, táto vláda ich len vyplatila. Je to však ešte horšie. Ako povedal Rusnák, dotácie boli zúradované neskoro a veľká časť z nich prepadla. Ani toto nie je novinka v našom štáte. Úradníci si chronicky dávajú načas a poberatelia príspevkov či dotácií sú nútení brať si úvery, aby preklenuli dané obdobia. Keby len úvery, niekedy sanujú štát aj z vlastných zdrojov.

Následne Pročko odbočil do témy kvality medu, ale moderátor ho vrátil späť. Snažil sa argumentovať, že si včelári majú v prvom rade upratať medzi sebou, pretože tu máme pančovateľov. Aj táto téma sa obrátila proti nemu, pretože násobne väčším problémom je pančovaný dovezený med, ktorý sa predáva hlboko pod cenu v reťazcoch. Pred dvoma mesiacmi sme mali vo zväzovom časopise Včelár článok. Bol o kolegoch zo Srbska, ktorí hovorili, ako ich jeden nemenovaný západný reťazec oslovil s požiadavkou, či im vedia dodať med pod akoukoľvek rozumnou cenou. Táto cena sa dala dosiahnuť len pančovaním. Reťazec odmietli, ale lacný a nekvalitný med zato s pultov nezmizol. Funguje to tak, že sa vytvorí spoločnosť, ktorá ten med vyrobí, následne dostane kontrolu a pokutu, firmu odpíšu a pokračuje sa s novou firmou. Je to teda chronická chyba a med za 3,50€ je klamstvo. Potom Pročko otočil a začal vo veľkom súhlasiť, áno, poďme riešiť pokútne dovozy.

Pročko v debate viac krát povedal, že sám nie je včelár, a preto chce osloviť odborníkov. Miešal do toho aj koľko medu on ročne nakúpi. Spomenul aj to, ako práve užíva peľ, ale teraz má týždeň prestávku. Do odbornej debaty o pripravovanom zákone skrátka miešal nepodstatné informácie, bez ľadu a skladu. Korunou všetkého však bolo jeho vyhlásenie, že včely sa roja preto, lebo nechcú byť u včelára.

Celkový dojem dotvárala už len reč tela oboch. Včelár je človek, ktorý je z princípu kľudný. Ku včelám nemožno ísť s takou roztekanou mysľou, akú prezentoval Pročko. Ten skákal z témy na tému, neustále spomínal, ako chce pomáhať, ako nie je odborník, ale nič z toho mu nebránilo v tom, aby doslova tliachal dve na tri. Samozrejme, nezabudol sa tiež vyplakať, aké nahnevané listy v poslednom čase dostáva. Ani jemu sa evidentne nepáči fídbek.

Debata sa skončila pokojným a ráznym vyhlásením Rusnáka, že včely nemajú byť prilepené v nejakom zákone, ale majú mať vlastný zákon. Na to Pročko argument nemal.

Ak nám takíto tvoria zákony, potom Boh s nami a zlé preč.

Foto: Christian WallnerPexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

5 komentárov k “Pokračovanie kauzy okolo včelárskeho zákona”

 1. Nie je med, ako med. Pročko je celý „bez ladu a skladu“. A „takíto“ nám tvoria zákony. Čistá katastrofa.

 2. Tak takýto “odborníci” nám idú diktovať ako včelárčiť!
  Ja už nemám slov, ale vlastne za tieto dva roky ma už nič neprekvapí. Nevčelárčim dlho, ale tá ich almužna čo akože ponúkajú ako dotáciu, mi nestojí za akúkoľvek energiu. A toto, čo majú za úlohu spáchať na včelách je samozrejme harakiri do srdca Slovenskej sebestačnosti.
  Ak sa takéto hovado Pročkovské oháňa “nebezpečným” rojom, tak tu samozrejme končí všetko. Ani nepríjemný sused alergický na včelí jed, neni taký protivný ako táto bezcharakterná nula, ktorú nevedno prečo zavolajú kvákať o tejto citlivej a odbornej téme do televízora…

  1. Žiaľ, takto to funguje všade. Za dva roky postupne povyhadzovali napríklad z operačného programu eurofondov všetky podstatné veci, ktoré mali akú-takú šancu pozdvihnúť regióny. Toto bude ešte veľký priekak.

 3. Podľa pána poslanca Pročka sa včely roja preto, že nechcú žiť u včelára a chcú mať slobodu. Sú to deti treťohôr, takže nežijú na Zemi desať miliónov rokov, ako tvrdí pán poslanec, ale minimálne päťdesiat miliónov rokov. Počas celej svojej existencie sa roja, pretože je to ich rozmnožovanie pre zachovanie rodu. Ak by sa nerojili, dávno by tu už neboli. Nikdy neboli domestikované, ako iné zvieratá. Vždy boli slobodné a robili svoju prácu v prospech prírody a matky Zeme.
  Emil Svitnič

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *